Biometria zmienia świat nowych technologii
Biometria rewolucjonizuje dostęp do bankowości. Jeszcze kilka lat zapowiedzi takich rozwiązań brzmiały bardziej jak science fiction, dziś stają się już rzeczywistością - mówi Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej kapitalni.org.
2018-01-25, 09:28
Posłuchaj
Ekspert wskazuje, że biometria wykorzystuje indywidualne cechy każdego z nas. Aby ustalić naszą tożsamość, może być na przykład wykorzystywany nasz odcisk palców, profil siatkówki oka czy kształt twarzy.
- To jest taka autoryzacja niepodrabialna, która jest w tym momencie niepodrabialna. To coś, co może nam zapewnić dużo większą ochronę, jeśli tylko wejdzie do masowego obiegu. Niektóre firmy już mówią, że w 2019 ta usługa będzie wprowadzana powszechnie - mówi Tomasz Jaroszek.
Biometria na co dzień
Z kolei główny analityk Expandera Jarosław Sadowski podkreśla, że biometria ułatwi nam też codzienne życie. Być może już wkrótce nie będziemy musieli pamiętać wszystkich naszych haseł do usług, a do ustalenia naszej tożsamości i zalogowania się na przykład do konta bankowego online wystarczy zeskanowanie naszego palca.
Innowacje w bankowości
Innowacyjne rozwiązania już testuje sektor bankowy. Dwie instytucje oferują możliwość wideoweryfikacji, czyli zdalnego połączenia się za pomocą kamery internetowej z bankiem, by potwierdzić naszą tożsamość. Jarosław Sadowski wskazuje, że są też już w Polsce bankomaty, które wypłacają pieniądze po zeskanowaniu linii papilarnych. Podobną funkcję ma coraz więcej urządzeń mobilnych, a wkrótce w czytniki mają być też wyposażane karty płatnicze.
REKLAMA
Tomasz Jaroszek zaznacza, że takie ułatwienia wpływają na rozwój także innych branż. Jednocześnie zastrzega, że rozwój rynku e-commerce i obrotu bezgotówkowego musi iść w parze z dwoma czynnikami - wygodną i bezpieczeństwem.
Nowe rozwiązania promuje Unia Europejska
Na rozwój biometrii wpływ mają też nowe regulacje Unii Europejskiej. Chodzi o tak zwane silne uwierzytelniane klienta. Jarosław Sadowski tłumaczy, że w ramach tego systemu do wykonania transakcji będą potrzebne dwa z trzech wymaganych elementów, takich jak login, należący do nas telefon czy właśnie jakaś nasza indywidualna cecha.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Dominik Olędzki, md
REKLAMA