X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS podał dane o produkcji i budownictwie w lutym

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 10:42
Kolejne pozytywne dane z gospodarki. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 7,4 procent w porównaniu z lutym ubiegłego roku, a produkcja budowlano-montażowa - o 31,4 procent. W minionym miesiącu wzrosła też liczba oddawanych do użytku mieszkań.
Audio
  • Łukasz Bugaj: dobre dane dot. produkcji budowlano-montażowej
  • Łukasz Bugaj: rynek oczekiwał nieco lepszych wyników dot. produkcji przemysłowej, ale odczyt jest nadal dobry
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak podał GUS, w okresie styczeń - luty produkcja sprzedana przemysłu była o 8 procent wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku, kiedy notowano wzrost o 5,2 procent. Produkcja budowlano-montażowa była natomiast o 32,3 procent wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 1,6 procent.

Więcej mieszkań na rynku

Ze wstępnych danych GUS wynika, ze w okresie styczeń-luty oddano do użytku 29 576 mieszkań. To o 10 procent więcej niż przed rokiem, kiedy odnotowano wzrost o 7,5 procent. Lepsze wyniki odnotowali deweloperzy, którzy oddali do użytkowania 16 385 mieszkań oraz inwestorzy indywidualni z efektem 12 546 mieszkań.

Dobre wyniki?

Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ powiedział, że rynek oczekiwał trochę lepszych danych o produkcji przemysłowej, ale jak podkreślił, odczyt jest w dalszym ciągu dobry. Zwrócił uwagę na bardzo dobre dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej, mimo negatywnej aury w poprzednim miesiącu.  -W szczególności wdać, że ruszyły inwestycje infrastrukturalne, co cieszy - dodał.

Wzrost produkcji przemysłowej w lutym o 7,4 proc. potwierdza pozytywne tendencje w polskiej gospodarce i utrzymanie bardzo dobrej koniunktury w lutym - uważa Janusz Szewczak (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych.

- Wzrost produkcji przemysłowej w lutym odnotowaliśmy na przyzwoitym poziomie. (...) Zapowiada się, że w tym roku kontynuowane będą, zaobserwowane już wcześniej, pozytywne tendencje w naszej gospodarce. Spodziewam się dobrych wskaźników gospodarczych w tym roku - powiedział poseł. Szewczak zwrócił uwagę na jednoczesny spadek cen produkcji przemysłowej. Jego zdaniem kolejne miesiące powinny przynieść dalsze odbicie w gospodarce, bo widać już wyraźnie rosnące inwestycje.

Miesięczne dane Głównego Urzędu Statystycznego o produkcji za luty sugerują, że silne tendencje wzrostowe w gospodarce utrzymały się - ocenili analitycy PKO BP. Dodali, że szczegóły odczytu pozwalają patrzeć w przyszłość z optymizmem.

 - Dane pozwalają nam szacować, że wzrost PKB w 1 kwartale 2018 będzie zbliżony do tego w 4 kwartale 2017 (5,1 proc.). To oznacza, że bilans ryzyk dla naszego szacunku PKB w całym 2018 (4,6 proc.) przesuwa się w górę - wskazali.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, GUS, IAR, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS: produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 6 proc. rdr, a sprzedaż detaliczna o 3,2 proc.

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 19:08
Produkcja przemysłowa w kwietniu liczona rok do roku wzrosła o 6 procent, natomiast produkcja budowlano-montażowa spadła o 14,8 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Sprzedaż detaliczna zaś, liczona w cenach bieżących, w kwietniu rok do roku wzrosła o 3,2 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mieszkaniówka" motorem całej branży budowlanej

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 15:09
Budownictwo mieszkaniowe ciągnie całą branżę budowlaną. Trzeci kwartał zaczął się od największego spadku produkcji przemysłowej od grudnia 2012. Produkcja budowlana spadła prawie o 20 procent. Dane Głównego Urzędu Statystycznego o budownictwie mieszkaniowym są jednak optymistyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: we wrześniu produkcja przemysłowa wyższa o 3,2 proc., a sprzedaż detaliczna o 6,3 proc. rdr

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 15:06
Główny Urząd Statystyczny poinformował o produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej we wrześniu. Produkcja wzrosła o 3,2 proc., a sprzedaż detaliczna w cenach stałych o 6,3 proc. w stosunku do września ubiegłego roku.
rozwiń zwiń