X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Glapiński: W perspektywie 2 lat nie widzę podstaw do zmian stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 19:30
Zaryzykowałbym tezę, że w perspektywie dwóch lat nie widzę żadnych chmur, które by zmusiły Radę Polityki Pieniężnej do zmiany stóp procentowych - powiedział w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński.
Audio
Adam Glapiński, prezes NBP
Adam Glapiński, prezes NBPFoto: NBP.pl

Dodał zarazem, że oczywiście nigdy nie można wykluczyć "niespodziewanego rozwoju sytuacji". - Jeżeli wyeliminujemy tego rodzaju okoliczności, jak np. wojna handlowa na wielką skalę (...), to przez dwa lata ta sytuacja ma szansę się utrzymać- powiedział.

Wcześniejsze zapowiedzi

Wcześniej prezes NBP mówił, że stopy proc. nie ulegną zmianom do końca 2018 roku, później wspominał też o roku 2019. - Wydłużam ten okres - zaznaczył na środowej konferencji. 

Zdaniem Glapińskiego powinniśmy się bowiem "przestać dziwić, że mamy dobry wzrost gospodarczy, a nie mamy inflacji". - Stare podręczniki nie brały oczywiście takich sytuacji (pod uwagę), ale ta sytuacja istnieje na tyle długo, że już powinniśmy się zdążyć do niej przyzwyczaić, co w żaden sposób nie znaczy, że tak będzie w nieskończoność - mówił.

- Mamy taką sytuację, jaką mamy i czuję się aż zażenowany, że do państwa przychodzę z takim nudnym przekazem, jak jakiś klasowy prymus, ale naprawdę sytuacja w polskiej gospodarce jest wyjątkowo dobra - powiedział też prezes NBP.

Rada dostrzega inflację

Glapiński przyznawał też, że nawet ci członkowie Rady, którzy "dostrzegali pierwiosnki czającej się wyższej inflacji", obecnie "zmodyfikowali swoje stanowisko".

Obecny na konferencji członek RPP Eryk Łon zwracał uwagę na "bardzo korzystną sytuację budżetową", wysokie tempo wzrostu PKB i niższe od oczekiwanych odczyty inflacji. "To komfortowa sytuacja, możemy spokojnie kontynuować stabilną politykę monetarną" - mówił.

"Gdybym wiedział, że taka dobra sytuacja będzie, to nie wiem, czy zgodziłbym się zostać prezesem NBP" - skomentował Glapiński.

Prezes NBP przyznał, że "zwykle tak jest, że mamy okres dobrej koniunktury, potem gorszej", więc na czas tej gorszej koniunktury też należy być przygotowanym. Te cykle jednak także ostatnio się zmieniają, z uwagi na globalizację gospodarki - wskazał. 
"Jesteśmy na każdy scenariusz przygotowani" - zaznaczył Eryk Łon.

Na razie jednak, wskazywał Glapiński, zapowiada się, że w 2018 roku inflacja będzie niższa od prognozowanej, a PKB wyższe. Gospodarce, jak dodał, jedynie "przydałby się większy przyrost naturalny".

RPP pozostawiła stopy procentowe 

RPP na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Tym samym stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

W komunikacie decyzję o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie Rada uzasadniła m.in. stwierdzeniem, że "zgodnie z dostępnymi prognozami w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego".

Pozostawienie niezmienionych stóp, dodała RPP, sprzyja "utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną".

W komunikacie, odczytanym na konferencji przez prezesa Glapińskiego, RPP wskazała także, że "mimo relatywnie wysokiego wzrostu gospodarczego oraz szybszego niż w ubiegłym roku wzrostu płac, dynamika cen konsumpcyjnych w ostatnim okresie obniżyła się".

Stwierdziła zarazem, że "w Polsce roczna dynamika PKB w pierwszym kwartale br. była prawdopodobnie zbliżona do obserwowanej w poprzednim kwartale". 

Co sprzyja wzrostowi? 

Wzrostowi gospodarczemu sprzyja rosnąca konsumpcja wspierana przez zwiększające się zatrudnienie i płace, wypłaty świadczeń oraz bardzo dobre nastroje konsumentów. Jednocześnie widoczne jest wyraźne ożywienie inwestycji, któremu sprzyja rosnące wykorzystanie środków unijnych, pozytywne perspektywy popytu oraz wysokie wykorzystanie zdolności wytwórczych. Wzrost nakładów na środki trwałe widoczny jest zarówno w sektorze publicznym – zwłaszcza jednostek samorządu terytorialnego - jak i sektorze przedsiębiorstw. Czynnikiem wspierającym wzrost aktywności gospodarczej pozostaje również dobra koniunktura za granicą" - głosi komunikat RPP.

Glapiński poinformował także, że Rada przyjęła sprawozdanie finansowe NBP, które zostało przekazane Radzie Ministrów. Dopiero po 14 dniach od tego przekazania, dodał, będzie mogło być opublikowane. Wtedy też będzie wiadomo, jaki będzie zysk NBP przekazany do budżetu. 

PAP. IAR, kw 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stopy procentowe bez zmian. To "wiecznie trwać nie będzie"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 10:03
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła, że stopy procentowe pozostaną w Polsce bez zmian. To oznacza, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. Mówili o tym w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Jerzy Bielewicz, Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju i Olaf Wojak z Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP: stopy procentowe bez zmian, ich podwyżka w tym roku "nieprawdopodobna"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 19:50
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych - podał Narodowy Bank Polski po zakończonym dwudniowym posiedzeniu Rady. Ich podwyżka, jak powiedział szef NBP ADam Glapiński, jest w tym roku nieprawdopodobna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka jest stabilna, nie ma obaw - eksperci przed decyzją RPP

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 10:21
Goście Polskiego Radia 24: Mariusz Adamiak(PKO BP), Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza) oraz dr Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski) dyskutowali w audycji Rządy Pieniądza o spodziewanej we środę decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 16:00
Rada Polityki Pieniężnej - zgodnie z przewidywaniami analityków i inwestorów - utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Decyzja zapadła w czasie dwudniowego posiedzenia Rady.
rozwiń zwiń