X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Większa ochrona danych osobowych, ale mogą wzrosnąć opłaty

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 15:00
Każdy będzie miał prawo do wymazania danych z niechcianych miejsc. Firmy będą też musiały podawać po co i jak długo będą przetwarzały dane osobowe. Będą też musiały zapytać o możliwość ich wykorzystania.
Audio
  • Dlaczego zastosowanie RODO, czyli unijnego rozporządzenia chroniącego nasze dane osobowe, może "zaowocować" opłatami w internecie, wyjaśnia w radiowej Jedynce Rafał Oracz, prezes Grupy Adnext./Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Od 1 stycznia 2019 roku za przechowywanie akt bez wymaganych uprawnień przedsiębiorca zapłaci karę do 100 tys. zł.
Od 1 stycznia 2019 roku za przechowywanie akt bez wymaganych uprawnień przedsiębiorca zapłaci karę do 100 tys. zł. Foto: Pixabay

Jednak zdaniem Rafała Oracza, prezesa Grupy Adnext  - nie wyrażenie na to zgody może oznaczać opłaty.

Kto nie wyrazi zgody na wykorzystywanie danych, może spodziewać się opłat?

− Czyli alternatywą dla tych, którzy nie wyrażą na to zgody, będzie możliwości korzystania z danych serwisów, ale za opłatą, mówi gość radiowej Jedynki.

Prawo krajowe wymaga doprecyzowania

Jak mówi Rafał Oracz -  RODO musi zostać sprecyzowane krajowymi przepisami - bez tego wiele pytań zostaje bez odpowiedzi.

Przypomina, że z jednej strony mamy prawo do ochrony danych osobowych, z drugiej przepisy podatkowe, które zmuszają do przetrzymywania dokumentów przez okres pięciu lat.

− Trzeba się będzie zastanawiać nad wszystkim co się robi, włącznie z forwardowaniem maili, gdzie ktoś trzeci jest wymieniony, czy to nie naruszy ich praw, mówi ekspert.

Czy trzeba będzie zmienić 130 ustaw?

Choć generalny inspektor ochrony danych osobowych uspokaja, że do takich absurdów ma nie dochodzić - ostatecznego kształtu polskich przepisów jeszcze nie znamy.

Do zmiany jest ponad 130 ustaw. Ma je zmienić ustawa wprowadzająca ustawę o ochronie danych osobowych, nad którą pracuje obecnie komitet do spraw europejskich. Ustawa o ochronie danych osobowych trafiła do laski marszałkowskiej. 

Jak mówi Łukasz Pociecha z ODO 24 - presja czasu jest coraz większa i powinniśmy zdążyć, chociaż zagrożenie jest.

RODO to pierwszy krok

RODO to pierwszy krok w stronę ochrony danych. Kolejnym będzie rozporządzenie e-privacy - dzwoniącego telemarketera będzie można poznać np. po numerze telefonu. 

RODO ma nie odbić się aż tak dotkliwie na telefonicznych sprzedawcach, tyle, że nie będą ono mogli nam odmówić informacji, skąd mają nasze dane.

Nie zastosowanie się do unijnych przepisów może oznaczać dla firm dotkliwe kary. Nawet 20 mln euro
Rozporządzenie wejdzie w życie 25 maja.

Marcin Jagiełowicz, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak