X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przemysł 4.0 przyszłością firm. To jednak nie takie proste

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 08:31
Brak odpowiednio wykwalifikowanych kadr oraz biurokrację wskazywali przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm jako główne bariery rozwoju technologicznego i cyfryzacji. Takie wnioski płyną z badania Smart Industry Polska 2018, przeprowadzonego przez firmę Siemens oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Audio
  • Przemysł 4.0 przyszłością firm. To jednak nie takie proste (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Jak podaje BIEC wyczerpują się zasoby siły roboczej, szczególnie tej o wysokich kwalifikacjach.
Jak podaje BIEC wyczerpują się zasoby siły roboczej, szczególnie tej o wysokich kwalifikacjach.Foto: kan_chana/Shutterstock.com

Tomasz Haiduk, członek zarządu Siemens Polska, zwraca uwagę, że małe i średnie firmy to często przedsiębiorstwa rodzinne, w których właściciel jest wyraźnie określony i to on zazwyczaj decyduje o całokształcie działań firmy. Usprawnia to proces decyzyjny, ale z drugiej strony - jak mówi Tomasz Haiduk - często te osoby są bardzo zajęte pogonią za bieżącym zyskiem i optymalizacją produkcji, przez co brakuje im czasu na zastanowienie się nad zmianami strategicznymi, na przykład nad wprowadzeniem innowacji czy technologii, które zmienią model funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Niechętnie pytamy o radę innych

- Oczywiście taka sytuacja właścicielska nie dotyczy tylko Polski, ale w Polsce mamy bardzo małą skłonność do współpracy  – podkreśla Haiduk. Jak dodaje, zaufanie do innych osób, instytucji czy ekspertów jest bardzo niewielkie. Z badania wynika, że decydenci firmach raczej w pierwszej kolejności bazują na własnym doświadczeniu, a dopiero potem ewentualnie proszą kogoś o poradę.

- W innych krajach zaufanie do ekspertów jest większe. Przez zlecanie czegoś komuś na zewnątrz, przed outsourcing czy kooperację, właściciele mają więcej czasu na myślenie nad nową koncepcją przedsiębiorstwa, a nie robią wszystkiego samemu - zaznacza.

Przemysł 4.0 ma łączyć

Odpowiedzią na te wyzwania może stać się fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości, która ma łączyć  dostawców  technologii z otwartymi na nie przedsiębiorstwami – uważa Jan Staniłko z Departamentu Innowacji Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Jak mówi, to będzie taki podmiot, który będzie łączył wszystkich tych, którzy wiedzą coś o przemyśle 4.0 lub umieją go wsprowadzać.

- To ma być agencja, która ma 'nawiedzać' polskich przemysłowców w prograch ich firm. Konsultancji, doradcy przemysłu 4.0 mają odwiedzać firmy i zapraszać, informować, demonstrować i przekonywać, że to jest droga dla polskich przedsiębiorstw. Patrząc na działalność innych inicjatyw w Europie to jest absolutnie nieodzowne - wyjaśnia.

Potrzeba zmiany kształcenia

Profesor Krzysztof Lewenstein, prorektor Politechniki Warszawskiej zgadza się z takim podejściem, a jednocześnie zwraca uwagę na konieczność zmiany sposobu kształcenia przyszłych inżynierów. Jego zdaniem trzeba położyć większy nacisk na praktykę - studenci powinni otrzymywać pewną teoretyczną "bazę", a następnie zrealizować jakiś projekt z tego zagadnienia. Dzięki temu nauczyciel będzie wiedział, że student opanował dany materiał, a studenci będą mogli się sprawdzić 'w boju', a nie tylko słuchać teorii w czasie nudnych nieraz wykładów.

Profesor Lewenstein ma nadzieję, że zmianę sposobu kształcenia w większym stopniu umożliwi nowa ustawa o szkolnictwie wyższym plus zwiększone nakłady finansowe. Bo jednak prowadzenie projektu z kilkoma studentami jest droższe niż zorganizowanie dla stu z nich wykładu.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie ma takiej sfery życia, gdzie cyfryzacja nie wkracza"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 12:51
Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose mówił o potrzebie cyfryzacji naszego kraju. "Coraz głębiej żyjemy w świecie cyfrowym, dlatego by państwo było nowoczesne musi stawiać na rozwój sektora informatycznego” – powiedział Morawiecki. O problemach cyfryzacji mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja w firmie - to się opłaca. Raport FOR

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 08:14
Inwestycje firm w cyfryzację wniosły do Polskiej gospodarki ponad 180 miliardów złotych w ostatnich 25 latach. Tak wynika z szacunków fundacji FOR zawartych w raporcie "E-rozwój. Cyfrowe technologie a gospodarka". Według tego opracowania  w latach 1993-2016 , dla których dostępne są dane, cyfryzacja dołożyła w sumie 10-15 procent wzrostu gospodarczego.
rozwiń zwiń