more_horiz
Gospodarka

Premier: własna waluta to ważny element bezpieczeństwa gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 08:19
Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" wskazuje, że posiadanie przez Polskę własnej waluty w 2009 roku uchroniło nasz kraj przed głęboką recesją. Pytany o swoje krytyczne stanowisko wobec wejścia Polski do strefy euro podkreśla, że miałoby to sens tylko wówczas, gdyby nasz kraj był na podobnym poziomie rozwoju jak niektóre kraje zachodnie, a na razie tak nie jest.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

- Moje stanowisko jest po prostu pragmatyczne. Zajmowałem się tą tematyką naukowo i wiem, że kraje mogą tworzyć obszar wspólnej waluty, jeśli - generalnie rzecz ujmując - są na zbliżonym poziomie gospodarczym w szerokim rozumieniu. A my i Niemcy, my i Holandia, nie stanowimy takiego obszaru. W razie sytuacji kryzysowej brak płynnego kursu walutowego ściągnąłby na nas kłopoty. To złotówka uchroniła nas przed głęboką recesją w 2009 r. Własna waluta to bardzo ważny element bezpieczeństwa gospodarczego - mówi Mateusz Morawiecki.

Premier dodaje, że "żeby wejść do strefy euro, trzeba być na to naprawdę gotowym".

Kiedy dościgniemy Zachód?

Szef rządu podkreśla, że to, jak długo Polska będzie się sprzeciwiać wejściu do strefy euro, zależy od tempa konwergencji, czyli dościgania przez nas krajów tzw. Unii.

- Wejście do strefy euro eliminowałoby ryzyko kursowe i zmniejszało koszty transakcyjne. Ale to nie są korzyści, które by przeważały nad własną, elastyczną polityką monetarną. A także nad zdolnością do emisji obligacji we własnej walucie - mówi premier.

Cały wywiad- w tygodniku "Sieci".

NRG, Sieci, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Morawiecki: nie jest w interesie Polski być w strefie euro

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 08:08
Nie jest w tej chwili w interesie Polski być w strefie euro, bo nie chcemy tracić możliwości prowadzenia niezależnej polityki monetarnej - mówił w środę w Polsat News wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki na spotkaniu Eurogrupy: sprzeciwiamy się osobnemu budżetowi strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 20:30
Popieramy unię bankową, ale sprzeciwiamy się osobnemu budżetowi strefy euro - powiedział na spotkaniu Eurogrupy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń