Dziś w Sejmie m.in. o użytkowaniu wieczystym i komisja ds. VAT

2018-07-05, 10:30

Dziś w Sejmie m.in. o użytkowaniu wieczystym i komisja ds. VAT
uchwała Sejmu w sprawie uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych. Foto: PAP/Paweł Supernak

Posłowie zajmą się dziś, w ostatnim dniu posiedzenia, między innymi rządowym projektem ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Sejm będzie pracował także nad projektem nowelizacji ustawy zwiększającej nakłady na zdrowie do 6 procent PKB. Po godz. 17.00 w bloku głosowań posłowie zdecydują natomiast m.in. o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT. 

Posłuchaj

Czym dziś zajmą się posłowie? Małgorzata Naukowicz, Informacyjna Agencja Radiowa
+
Dodaj do playlisty

Projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, w prawo własności gruntów przygotowało ministerstwo rozwoju. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku. To zmiana istotna z punktu widzenia właścicieli blisko 2,5 mln domów i mieszkań, które znajdują się na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste.

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT 

Projekt uchwały o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT został złożony w Sejmie 6 kwietnia. Poinformował o tym na Twitterze poseł PiS Marcin Horała, który został zarekomendowany na przewodniczącego tej komisji.

- Najważniejszym zadaniem komisji śledczej ds. VAT będzie odpowiedź na pytanie, dlaczego rządy PO-PSL w latach 2007-15 dopuściły do powstania tak dużej luki w dochodach z tego podatku, że każdy obywatel Polski stracił po ok. 8 tys. zł – mówił w maju poseł Horała.

- Komisja powinna też ustalić, dlaczego rządy te dopuściły do takich strat w dochodach VAT nawet wbrew własnemu interesowi politycznemu oraz kto decydował, żeby przez lata nie prowadzić realnej walki z oszustwami podatkowymi – podkreślał poseł .

Specustawa mieszkaniowa

We wtorek podczas posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych. Dziś sprowadzanie komisji będzie przedstawione Sejmowi. Jest to tak zwana specustawa mieszkaniowa. Chodzi m.in. o skrócenie czasu przygotowania inwestycji z pięciu lat do maksymalnie roku, a także udostępnienie gruntów, które do tej pory nie były brane pod uwagę przy budownictwie mieszkaniowym. To na przykład grunty rolne w administracyjnych granicach miast, a także o obszary, które w przeszłości były wykorzystywane, jako tereny kolejowe, wojskowe czy produkcyjne. 

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, który przedstawiał dokument, powiedział, że jest to bardzo ważna ustawa, która pozwoli istotnie zwiększyć liczbę mieszkań w Polsce. Głosowanie projektu odbędzie się po 17.00. 

Na bazie specustawy mieszkaniowej nie będziemy budować byle jak i byle gdzie - podkreślił w środę podczas pierwszego czytania specustawy Artur Soboń. Jak mówił podczas posiedzenia komisji wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, w konsultacjach publicznych zgłoszono do projektu ponad 1,2 tys. uwag.

- Dzięki tym głosem zarówno ze strony samorządu, jaki i strony społecznej ten projekt się dość radykalnie zmienił i jest dzisiaj lepszy - ocenił.

- Punktem wyjścia do tego projektu jest to, iż przestrzeń jest dobrem wspólnym - podkreślił. Dodał, że zadbanie o tą przestrzeń jest wyzwaniem i ten projekt "nie tylko nie dewastuje przestrzeni, ale w sposób kompromisowy godzi oczekiwania społeczne związane z budową mieszkań i oczekiwania związane z przestrzenią, jej zabudową tak, by była spójna i funkcjonalna".

Zwiększenie nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB 

Dziś Sejm zajmie się także projektem nowelizacji ustawy zwiększającej nakłady na zdrowie do 6 procent PKB w 2024 roku oraz obejmującej szczególnymi uprawnieniami niepełnosprawne dzieci do 16. roku życia. 

Wczoraj podczas sejmowej komisji zdrowia odbyło się pierwsze czytanie tego projektu.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przyspiesza o rok wzrost nakładów na zdrowie. Jest to realizacja, podpisanego w lutym, porozumienia ministra zdrowia z rezydentami. Zawarte w projekcie zapisy mają obowiązującą moc - zgodnie z porozumieniem - od 1 lipca. Rezydenci z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy już 2 lipca zapowiedzieli kolejne akcje protestacyjne. 

Posłowie przyjęli również poprawkę, zgodnie z którą niepełnosprawne dzieci od 3. do 16. roku życia będą objęte szczególnym uprawnieniami. Między innymi chodzi o dostęp do lekarzy specjalistów poza kolejnością oraz do rehabilitacji bez limitu. Ustawa o wsparciu osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która weszła w życie 1 lipca, nie obejmuje dzieci do 16. roku życia. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydawane jest bowiem po ukończeniu przez nie 16 lat. 

NRG, PAP, IAR, kw

Polecane

Wróć do strony głównej