X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Płace ponownie w górę. Co o tym sądzą eksperci?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 10:24
GUS poinformował, że średnie wynagrodzenie w czerwcu wyniosło 4848 złotych i 16 groszy brutto, co oznacza wzrost o 7,5 procent rok do roku. O pozytywnych informacjach z rynku pracy dyskutowali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej uważa, że płace będą rosnąć jeszcze przez dłuższy czas. Podkreślił przy tym, że ten wzrost ma inną strukturę niż kiedyś, bo nie jest oparty na rewaloryzacji w wielu obszarach gospodarki, ale m.in. na konkurowaniu firm między sobą w poszukiwaniu dobrych, rzetelnych pracowników, a także na pojawianiu się w gospodarce nowych branż, w których pracownikom płaci się więcej. W związku z tym - zaznaczył Piotr Soroczyński - tak naprawdę widzimy tylko średnią wzrostu płac, bo są branże, gdzie ten wzrost jest większy, a są też takie, w których jest on niewielki.

Mogłoby być dużo lepiej?

Były wiceminister finansów dr Cezary Mech zwrócił natomiast uwagę natomiast na utrzymującą się dysproporcje między tym, ile zarabiają Polacy, a ile mieszkańcy Europy Zachodniej, mimo ze wkrótce minie 30 lat od transformacji ustrojowej. Jego zdaniem taki sytuacja nie może się utrzymać na dłuższą metę, bo to grozi masową migracją za granicę. Jak mówił, nie ma co specjalnie cieszyć się z kilkuprocentowych wzrostów pensji, bo tak naprawdę, abyśmy efektywnie doganiali Zachód, ten wzrost powinien kilkunastoprocentowy, wyższa powinna być także dynamika PKB.

Pensje to jedno, koszty pracy to drugie

Jarosław Nowak z firmy Conversion Media powiedział, że szczególnie silnie na wzrost płac działa automatyzacja, rozwój nowych technologii i usług internetowych. Zaznaczył, ze w Polsce problemem nadal pozostają wysokie koszty pracy dla pracodawców, ale również dla pracowników.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Solidarność" chce podwyżek dla pracowników "budżetówki"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 21:55
Wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej są zamrożone od 2010 roku. To oznacza brak systemowych podwyżek. Podobnie może być również w 2019 roku. W audycji "Społeczny Punkt Widzenia" rozmowa z Leszkiem Walczakiem z Regionu Bydgoskiego NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

O ile wzrosły pensje? GUS poda dane o wynagrodzeniach w czerwcu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 06:30
Dziś GUS poda dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach w czerwcu. Chodzi o firmy zatrudniające więcej niż 9 osób. Według ostatnich danych - za maj - płace wzrosły o 7 procent licząc rok do roku.
rozwiń zwiń