KE karze Google'a za łamanie przepisów antymonopolowych. Gigantyczna grzywna

2018-07-18, 13:55

KE karze Google'a za łamanie przepisów antymonopolowych. Gigantyczna grzywna
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Komisja Europejska nałożyła na amerykański koncern Google, właściciela systemu Android, aż 4,3 miliarda euro kary za łamanie przepisów antymonopolowych na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych. To najwyższa w historii grzywna nałożona przez Komisję na jedną firmę. Google zapowiada, że się odwoła.

Posłuchaj

KE nakłada rekordowo wysoką karę na Google (IAR/Beata Płomecka)
+
Dodaj do playlisty

Według KE koncern wykorzystywał dominującą pozycję Androida na rynku systemów operacyjnych, czym złamał unijne prawo antymonopolowe. Miało to polegać na faworyzowaniu swojej wyszukiwarki - Google - w wyszukiwaniu internetowym. Jak czytamy w komunikacie Komisji, koncern skłaniał producentów urządzeń mobilnych do instalowania aplikacji Google'a i wyszukiwarki internetowej Chrome, uzależniając od tego wydanie licencji na korzystanie ze sklepu Play, który umożliwia pobieranie i kupno aplikacji. Dla niektórych producentów zainstalowanie oprogramowania od amerykańskiego giganta było warunkiem uzyskania od niego wsparcia finansowego.

Naruszenie zasad konkurencji

Europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że Google "nie pozwolił Europejczykom na uzyskanie korzyści z efektywnej konkurencji w ważnym obszarze urządzeń mobilnych".

Holding Alphabet, do którego należy Google, otrzymał 90 dni na zmianę swojego postępowania. Jeżeli tego nie zrobi, grożą mu kolejne wysokie kary, nawet do 5 procent dziennego obrotu.

Klamka jeszcze nie zapadła

Amerykanie zapowiedzieli już, że odwołają się od decyzji Komisji Europejskiej. Jeśli to nie przyniesie efektu, to i tak z zapłatą grzywny nie powinni mieć problemu. Alphabet pod koniec marca miał w rezerwie prawie 103 miliardy dolarów.

To nie pierwszy raz, kiedy Komisja bierze pod lupę Google'a. Rok temu unijny regulator nałożył na koncern karę wynoszącą 2,4 miliarda euro za faworyzowanie własnych usług zakupowych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, EC, BBC, md

Polecane

Wróć do strony głównej