Ursus ma 125 lat tradycji. Jak z posagu 7 córek powstał kultowy ciągnik i międzynarodowa firma?

2018-07-21, 16:30

Ursus ma 125 lat tradycji. Jak z posagu 7 córek powstał kultowy ciągnik i międzynarodowa firma?
Ciągnik rolniczy Ursus C-380. Foto: materiały prasowe Ursus SA

W naszym cyklu „Sto lat przemian” przedstawiamy firmy, instytucje i wydarzenia, które miały istotny wpływ na rozwój gospodarczy Polski. Dziś opowiemy o fabryce Ursus, która może pochwalić się 125 letnią tradycją.

Posłuchaj

W cyklu „Sto lat przemian” historię Ursusa przedstawia Justyna Golonko z Naczelnej Redakcji Gospodarczej
+
Dodaj do playlisty

Wszystko zaczęło się w Warszawie w 1893 roku. Wtedy to trzej inżynierowie: Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki, Emil Schönfeld, wraz z czterema przedsiębiorcami: Stanisławem Rostkowskim, Aleksandrem Radzikowskim, Karolem Strassburgerem i Ludwikiem Fijałkowskim z oszczędności posagowych swoich siedmiu córek założyli przedsiębiorstwo o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur z siedzibą przy ul. Siennej 15.

Jak mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Motoryzacyjnego 7 panów założyło wspólną firmę, która miała w logo „P7P”, czyli „Posag 7 Panien”. W fabryce, nieprzerwanie do 1939 r., produkowano armaturę dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego, hydranty przeciwpożarowe oraz armaturę centralnego ogrzewania i wodociągową.

Rozpoczęcie produkcji silników spalinowych 

W 1902 r. akcjonariusze podjęli decyzję o rozbudowie zakładu i rozszerzeniu produkowanego asortymentu o silniki spalinowe. Nie była to jedyna zmiana. Na fali popularności powieści Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”, zdecydowano o nadaniu firmie nowej nazwy - Ursus.

Po wojnie wznowiono produkcję traktorów. A w 1969 roku w zakładzie pracowało 12 tys. osób.

Kultowym ciągnikiem zakładów w Ursusie był C-325. Jako C-330 był produkowany do 1993 roku.

– A więc prawie przez 30 lat. Chyba nie ma w Polsce osoby, która go nie kojarzy, bo to dziś zupełnie kultowy produkt – dodał Jakub Faryś.

W 2003 roku Zakłady Przemysłu Ciągnikowego ogłosiły upadłość

A w roku 2011 firmę kupiła spółka POL-MOT Warfama SA. Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów. Zgodnie z tymi założeniami w grudniu 2011 w lubelskim oddziale spółki przy współudziale prezydenta Lublina odbyło się uroczyste uruchomienie produkcji ciągnika nowej generacji Ursus 11024.

Obecnie firma znana jest nie tylko w Polsce, ale i ponad 40-tu krajach na świecie.  Największe sukcesy odnosi w Afryce. Posiadamy 3 fabryki w kraju, które zatrudniają ponad 700 osób i 4 fabryki w Afryce. Przymierzamy się do ekspansji na rynki wschodnie. Patrzymy ja wygląda w Stanach Zjednoczonych. Najważniejszy jest eksport – mówi Karol Zarajczyk, prezes Ursusa.

Firma cały czas się rozwija i np. wchodzi w rynek elektromobilności.

Ursus SA to jedyna spółka z segmentu maszyn i urządzeń dla rolnictwa, która w grudniu 2007 r. zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Justyna Golonko, kw 

Partnerem audycji jest Polska Grupa Zbrojeniowa

Partnerem audycji Cafe Armia jest Polska Grupa Zbrojeniowa

Polecane

Wróć do strony głównej