Kredyty ze stałą stopą. KNF naciska na banki

Komisja Nadzoru Finansowego chce przymusić banki do oferowania kredytów ze stałym oprocentowaniem. Odpowiednie zapisy mają się znaleźć w znowelizowanej rekomendacji dla banków. Projekt właśnie trafił do konsultacji.

2018-08-20, 12:47

Kredyty ze stałą stopą. KNF naciska na banki
Rząd chce pomóc kredytobiorcom przez wakacje kredytowe, dopłaty do kredytów, zmianę wskaźnika WIBOR na inny oraz o wzmocnienie sektora bankowego w tym Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Kredyty ze stałą stopą. KNF naciska na banki (Sylwia Zadrożna/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Komisja Nadzoru Finansowego mówi o potrzebie szerszego wprowadzenia do oferty banków kredytów, których raty nie zmieniałyby się wraz ze zmianą stóp procentowych. W tej chwili prawie wszystkie kredyty mieszkaniowe działają na takiej zasadzie, a tymczasem jak zauważa Tomasz Jaroszek, ekspert platformy edukacyjnej Kapitalni.org - raty kredytów ze stałym oprocentowaniem zawsze są takie same.

- Chodzi o to, by wiedzieć, że dziś mamy taką samą ratę kredytu hipotecznego, jaką będziemy mieć za rok, dwa, pięć i w ostatnim roku okresu spłaty. Zapłacimy nieco więcej, ale zyskamy poczucie bezpieczeństwa i gwarancję, że niezaleznie od tego co wydarzy się na rynku i jakie będą stopy procentowe, to my będziemy zawsze płacić stałą ratę - wyjaśnia ekspert.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni

Dziś tylko kilka banków oferuje kredyty ze stałym oprocentowaniem, ale na czas określony, a nie cały okres kredytowania. Obecnie najtańsze są kredyty ze zmiennym oprocentowaniem, bo mamy niskie stopy procentowe i niską inflację - mówi Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. Jak podkreśla, niska inflacja nie będzie trwała wiecznie i na rynku są już kredyty ze stałym oprocentowaniem, ale na okres 2 czy 5 lat. To dlatego, że - wyjaśnia Barbrich - banki nie mają mechanizmów zabezpieczających, by udzielać takich kredytów na dłużej.

Cena za komfort

Kredyty ze stałą stopą nie cieszą się dużą popularnością, bo są po prostu droższe. 

REKLAMA

- Klienci zawsze patrzą na tę najbliższą ratę i chcą, by była ona jak najniższa. A w przypadku stałej stopy kredyty zawsze są droższe od tych ze zmienną. To koszt mechanizmu bezpieczeństwa - mówi Przemysław Barbrich.

Zdaniem bankowców te kredyty ze stałym oprocentowaniem zawsze będą droższe niż te z oprocentowaniem zmiennym.

Tomasz Jaroszek mówi może dobrze jednak będzie, że klient będzie miał wybór, bo decyzja o kredycie hipotecznym to jedna z najważniejszych decyzji w życiu.

- Podjęta dziś decyzja towarzyszy klientowi przez kilkadziesiąt lat, a często jest obciążeniem pokoleniowym, bo kredyty spłacają rodzice z dziećmi, albo dzieci z pomocą rodziców, a czasem nawet pokolenia 'w górę' - zwraca uwagę.

REKLAMA

Wśród najważniejszych celów projektu rekomendacji - oprócz samej konieczności poszerzenia oferty bankowej - jest także umożliwienie klientom zamiany kredytu oprocentowanego zmienną stopą procentową na kredyt oprocentowany stałą stopą procentową.

Konsultacje Komisji Nadzoru Finansowego potrwają do 21 września.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej