more_horiz
Gospodarka

Drugi dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 11:13
Rozpoczął się drugi dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wezmą w nim udział między innymi premierzy Polski i Litwy, wieczorem zostanie zaś wręczona nagroda Człowieka Roku Forum.
Audio
  • Inwestycja w zdrowie a gospodarka zdrowia - to temat jednej z dzisiejszych (05.09.godz.15.30) debat Forum Ekonomicznego w Krynicy. Weźmie w niej udział między innymi premier Mateusz Morawiecki. O szczegółach - Karol Surówka IAR
  • Dziś drugi dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy. Od wczoraj w beskidzkim kurorcie, politycy, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata nauki i mediów dyskutują o problemach, jakie stoją przed Europą i światem w XXI wieku. Dziś w forum wezmą udział między innymi premierzy Polski i Litwy, wieczorem zostanie zaś wręczona nagroda Człowieka Roku Forum Ekono
  • Gala wręczenia nagrody Człowieka Roku będzie wyjątkowo interesującym punktem również dla marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Marszałek powiedział, że jego zdaniem nagroda powinna trafić w ręce premiera Litwy./IAR/
Trwa drugi dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wezmą w nim udział między innymi premierzy Polski i Litwy, wieczorem zostanie zaś wręczona nagroda Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Trwa drugi dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wezmą w nim udział między innymi premierzy Polski i Litwy, wieczorem zostanie zaś wręczona nagroda Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Organizatorzy zaplanowali na dziś debaty na temat gospodarki, społeczeństwa, energetyki i bezpieczeństwa.

Wśród najważniejszych wydarzeń drugiego dnia Forum Ekonomicznego są debata na temat inwestycji w zdrowie z udziałem premiera oraz ministrów finansów, rozwoju i zdrowia.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podpiszą list intencyjny w sprawie stworzenia strategii dla Karpat. Tuż przed południem zostanie przedstawiony raport dotyczący startupów w Polsce.

Wieczorem odbędzie się gala rozdania naród Forum Ekonomicznego. Poznamy między innymi Człowieka Roku oraz Firmę Roku.

Od wczoraj w beskidzkim kurorcie, politycy, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata nauki i mediów dyskutują o problemach, jakie stoją przed Europą i światem w XXI wieku.

Ok. 100 paneli dyskusyjnych, udział premiera Mateusza Morawieckiego

Jak zapowiada szef biura prasowego forum Piotr Tokarski, dziś odbędzie się w sumie około stu paneli dyskusyjnych, spotkań i wydarzeń towarzyszących.

Jednymi z najważniejszych punktów będą wystąpienia premierów i wieczorna gala, a także dyskusja o dodatkowych pieniądzach na zdrowie.

Deklaracja w sprawie stworzenia unijnej strategii dla Karpat

Podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy zostanie dziś podpisana deklaracja w sprawie utworzenia unijnej strategii dla Karpat.

W uroczystości wezmą udział między innymi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister finansów Węgier Mihaly Varga, wicepremier Ukrainy Stepan Kubiw i dyrektor generalna w gabinecie wicepremiera Słowacji do spraw inwestycji i informatyzacji Denisa Žiláková.

Jerzy Kwieciński powiedział, że prace nad przygotowaniem strategii karpackiej trwają od dwóch lat. "To taki instrument w Unii Europejskiej, który pozwala na współpracę regionów i krajów w wymiarze ponadkrajowym" - wyjaśnił minister.

Obecnie w UE są cztery strategie makroregionalne. "Chcielibyśmy, żeby strategia karpacka była piątą tego typu strategią" - dodał minister Kwieciński. Zapowiedział, że po podpisaniu deklaracji będzie ona przekazana do Rady Europejskiej, żeby prace nad tym dokumentem rozpoczęły się na poziomie unijnym.

W Krynicy o dodatkowych pieniądzach na zdrowie

Będą dodatkowe pieniądze na skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów, diagnostykę i wybrane zabiegi. Ten temat pojawi się podczas drugiej konferencji w ramach narodowej debaty "Wspólnie dla zdrowia". Jej hasło to: "Medycyna, finanse, gospodarka".

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że trzeba skrócić kolejki tam, gdzie są najdłuższe. Chodzi o szybszy dostęp do lekarzy specjalistów, do diagnostyki takiej jak tomografia i rezonans magnetyczny oraz skrócenie kolejek na operacje zaćmy, endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego. Minister zaznaczył, że w ostatnim roku kolejki do tych zabiegów już się skróciły.

Profesor Łukasz Szumowski poinformował, że dodatkowe środki otrzymają również szpitale, które rozszerzą opiekę specjalistyczną w przychodniach. Jeśli szpital zwiększy liczbę pacjentów przyjmowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, to jego ryczałt wzrośnie o procent lub półtora, a nawet o 2 procent.

Narodowy Fundusz Zdrowia już wczoraj zmienił plan finansowy i uruchomił dodatkowe środki ze swojej rezerwy. To miliard 300 milionów złotych. Pieniądze będą przeznaczone na zmniejszenie kolejek do specjalistów i na wsparcie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Minister Łukasz Szumowski zaznaczył, że w Krynicy będzie dyskusja o tym, jak efektywnie wydawać coraz większe środki przeznaczane na ochronę zdrowia. Zgodnie z ustawą, w 2024 roku wydatki na zdrowie osiągną 6 procent PKB.

Pierwsza konferencja w ramach ogólnonarodowej debaty "Wspólnie dla Zdrowia" odbyła się w czerwcu w Warszawie. Celem debaty jest opracowanie docelowego modelu opieki zdrowotnej w Polsce. Zakończy się ona w czerwcu przyszłego roku.

Wybór Człowieka Roku Forum Ekonomicznego. Sześć nominacji

 "To co najważniejsze, to odwiedziny topowych gości - premierów Polski i Litwy. Wieczorem, kulminacja i gala wręczenia nagrody Człowieka Roku Forum Ekonomicznego.

Mogę zdradzić, kto został nominowany, są to: premier Litwy Saulius Skvernelis, Grzegorz Kołodko, Janina Ochojska, Robert Biedroń, Jacek Majchrowski i Adam Bodnar" - powiedział Piotr Tokarski.

Gala wręczenia nagrody Człowieka Roku będzie wyjątkowo interesującym punktem również dla marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Marszałek powiedział, że jego zdaniem nagroda powinna trafić w ręce Sauliusa Skvernelisa.

− Gdybym był w kapitule, głosowałbym na premiera Litwy. Sam wielokrotnie z nim rozmawiałem, to wspaniały człowiek, bardzo interesujący i niezwykle pozytywnie nastawiony do Polski. Dzięki temu, że jest dobra relacja pomiędzy premierami Polski i Litwy, nasza współpraca układa się coraz lepiej" - powiedział Stanisław Karczewski.

Raport Polskie Startupy 2018

Dziś w Krynicy planowane są między innymi: premiera Raportu Polskie Startupy 2018 "Strefa Grupy PFR", podpisanie deklaracji w sprawie stworzenia unijnej strategii dla regionu Karpat oraz panele dyskusyjne, w których wezmą udział między innymi premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele rządu.

Odbędą się również dyskusje związane z III Forum Polonijnym, które towarzyszy wydarzeniom w Krynicy.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielki Quiz Gospodarczy Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 20:20
Jeśli wiesz, kto jest szefem NBP-u, jak szybko rozwija się polska gospodarka, a ekonomia nie jest Ci obca, to spróbuj sił w Wielkim Quizie Gospodarczym Polskiego Radia. Zabawa ma związek z XXVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy. Uwaga! Liczyć się będą nie tylko poprawne odpowiedzi, ale też czas rozwiązania testu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum Ekonomiczne w Krynicy: Orlen nie chce podnosić ceny benzyny

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 16:49
PKN Orlen będzie starał się utrzymywać ceny detaliczne benzyny mimo zmiennych warunków makro - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Chce on bardziej skupić się na zwiększaniu wolumenu sprzedaży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum Ekonomiczne w Krynicy: jak pogodzić interesy koncernów z interesami państw?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 17:11
Rozwój ochrony zdrowia w starzejących się społeczeństwach, walka z problemami demograficznymi, przeciwdziałanie uzależnieniu energetycznemu - to sfery, w jakich globalne koncerny mogą współpracować z państwami narodowymi - wynika z inauguracyjnej debaty na Forum Ekonomicznym w Krynicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum Polonijne w Krynicy: "Obrona dobrego imienia Polski i Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:59
W Krynicy-Zdroju rozpoczęło się III Forum Polonijne, które towarzyszy XXVIII Forum Ekonomicznemu. W panelach dyskusyjnych dotyczących problemów Polonii biorą udział politycy, naukowcy i przedstawiciele mniejszości polskiej za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum Ekonomiczne w Krynicy: jak pogodzić wspólnotę wartości z interesami?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 19:40
Czy Europa jest wspólnotą wartości czy – interesów, oraz jakie jest miejsce i znaczenie polskiej gospodarki w Unii Europejskiej, zastanawiał się w radiowej Jedynce Adam Czerniak, główny ekonomista Polityka Insight, gość XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum w Krynicy mierzy puls gospodarczy Europy Środkowo-Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 19:21
- Chcemy mierzyć puls Europy Środkowo-Wschodniej, powiedział w radiowej Trójce Zygmunt Berdychowski, prezes Instytutu Wschodniego, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy.
rozwiń zwiń