Rząd m.in. o Funduszu Dróg Samorządowych, modernizacji sił zbrojnych i ubezpieczeniach rolnych

2018-09-18, 10:00

Rząd m.in. o Funduszu Dróg Samorządowych, modernizacji sił zbrojnych i ubezpieczeniach rolnych
500+ dla niepełnosprawnych i rozszerzenie programu "Dobry start" to główne tematy dzisiejszego posiedzenia rządu. Foto: PAP/Paweł Supernak

Utworzenie Funduszu Dróg Samorządowych, nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej sił zbrojnych oraz zmiany zasad ubezpieczeń rolnych - to projekty ustaw gospodarczych, którymi dziś, między innymi, zajmie się rząd.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki na temat Funduszu Dróg Samorządowych/Informacyjna Agencja Radiowa
+
Dodaj do playlisty

Przygotowany przez resort infrastruktury projekt zakłada utworzenie nowej instytucji - Funduszu Dróg Samorządowych. FDS ma zostać utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego i działać na zasadach zbliżonych do istniejącego Krajowego Funduszu Drogowego.

Głównymi źródłami finansowymi funduszu mają być wpłaty pochodzące z budżetu państwa i innych źródeł. Projektowane zmiany przewidują przy tym możliwość emisji skarbowych papierów wartościowych na rzecz FDS i dopuszczają możliwość dokonywania dobrowolnych wpłat na rzecz FDS, np. przez spółki, w których udziały albo akcje posiada Skarb Państwa.

Według resortu finansów w przyszłym roku fundusz będzie gotowy na wsparcie samorządów kwotą sięgającą nawet 5,6 mld zł.

Modernizacja techniczna wojska 

Opracowany przez MON projekt ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych przewiduje z kolei, że kierunki modernizacji technicznej armii będą wytyczane na 15 lat i aktualizowane co cztery lata. Dotychczas kierunki te, będące podstawą programu rozwoju sił zbrojnych i planu modernizacji technicznej, określane były na 10 lat. 

Rząd uzasadnia projektowaną zmianę dostosowaniem do systemu planowania w NATO i koniecznością długookresowych inwestycji związanych z programami zakupów dla wojska.

Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej ubezpieczeń rolnych

Rząd proponuje w nim korzystniejsze dla rolników warunki ubezpieczenia od suszy, przy zachowaniu dopłaty z budżetu państwa. Po zmianie przepisów, gdy rolnik zdecyduje się na ubezpieczenie od jednego ryzyka suszy, to jego udział własny może sięgnąć 30 proc. wartości odszkodowania, w zamian za niższą składkę. Takie rozwiązanie ma zachęcić zarówno rolników, jak i zakłady ubezpieczeniowe do zawierania umów.

Prawo o ruchu dorogowym

W porządku wtorkowych obrad rządu jest również projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy Kodeks karny. Projektowane przepisy penalizują ingerencję w stan licznika samochodowego.

Projektodawca wskazał, że kryminalizacją należy objąć m.in. zmianę wskazań stanu licznika, ingerencję w prawidłowość pomiaru, dokonanie wymiany licznika przebiegu całkowitego pojazdu wbrew przepisom ustawy i niezawiadomienie stacji kontroli pojazdów o wymianie licznika. Zgodnie z proponowanymi przepisami, za każde "przekręcenie" licznika będzie grozić od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Karze podlegać będą zarówno zlecający oszustwo, jak i wykonawcy.

Nowe zasady diagnostyki pojazdów

Propozycja noweli nakłada też nowe obowiązki administracyjnoprawne na podmioty i służb państwowe. Uprawniony diagnosta będzie zobowiązany m.in. do sprawdzania nowo wymienionych liczników, pobierania opłat, przekazywania wskazania nowo zamontowanego licznika do centralnej ewidencji pojazdów. Diagnosta będzie miał prawo zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku, gdy licznik nie odmierza przebiegu pojazdu w jednostkach miary właściwych dla tego rodzaju pojazdu, odczyt wskazania tego licznika wraz z jednostką miary nie jest możliwy lub właściciel pojazdu nie złożył pisemnego oświadczenia o dacie wymiany licznika.

Projekt zobowiązuje też służby do obowiązkowego "spisywania" wskazań liczników kontrolowanych pojazdów podczas każdej, nawet rutynowej kontroli drogowej.

Polityka lekowa: racjonalna i wspierająca rozwó polskiej gospodarki 

Ministrowie zajmą się także Polityką Lekową Państwa - dokumentem, który określa priorytety działań rządu w zakresie gospodarowania lekami w latach 2018-2022. Celem polityki lekowej – jak wskazują jej autorzy - jest zapewnienie pacjentom szerokiego dostępu do skutecznych i bezpiecznych leków oraz przejrzystego i racjonalnie działającego systemu refundacji leków, który wspiera aktywności inwestycyjne na terenie Polski oraz rozwój polskiej gospodarki.

Fundusz dla osób niepełnosprawnych

Rząd rozpatrzy również projekt ustawy, która przewiduje utworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z propozycją przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, źródłem przychodów funduszu będzie przede wszystkim obowiązkowa składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych - w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln za rok podatkowy.

Zgodnie z projektem środki z funduszu mają być przeznaczone m.in. na wsparcie społeczne i zawodowe osób niepełnosprawnych, na zadania związane z promowaniem i wzmacnianiem systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych, oraz zadania z zakresu innowacyjnych rozwiązań dotyczących rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Ubezpieczenia komunikacyjne: nowe składki OC 

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma omówić także projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nowe przepisy skutkować będą zwiększeniem wysokości minimalnych sum gwarancyjnych w OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz OC rolników. Zdaniem resortu finansów - autora projektu - ma to zapewnić większą ochronę poszkodowanym.

W projekcie czytamy, że do 11 czerwca 2012 r. Polska korzystała z okresu przejściowego na dostosowanie wysokości minimalnych sum gwarancyjnych. Po wejściu w życie przepisów, minimalna suma gwarancyjna z tytułu OC kierowców i rolników wzrośnie w przypadku szkód na osobie z 5 mln euro do 5 mln 210 tys. euro, a w przypadku szkód w mieniu z 1 mln euro do 1 mln 50 tys. euro.

Faktury w zamówieniach publicznych

Rada Ministrów zajmie się też projektem ustawy o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowalne lub usługi oraz partnerstwie publiczno - prywatnym. Autorem proponowanych zmian jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Projekt ustawy ma ujednolicić obieg elektronicznych faktur i zachęcić do zautomatyzowania całego procesu fakturowania. Zautomatyzowany proces obiegu faktur doprowadzi do obniżenia kosztów i skrócenia czasu ich przetwarzania. Ma też zmniejszyć zatory płatnicze i liczbę fałszywych faktur w obiegu. Ustrukturyzowana faktura, to zgodnie z wyjaśnieniami MPiT taka, którą odbiorca będzie mógł bezpośrednio wczytać do swoich systemów finansowo-księgowych.

Według informacji PAP wtorkowe obrady rządu ma poprowadzić wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński. Premier Mateusz Morawiecki będzie w tym dniu przebywał na szczycie Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie.

PAP, NRG, kw 

Polecane

Wróć do strony głównej