X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Na czym polega dofinansowanie działalności rolniczej?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 10:34
Na wsi brakuje miejsc pracy poza rolnictwem. Szansą na poprawę sytuacji jest wsparcie jakie oferuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczące rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej. Pomoc taka ma sprzyjać rozwijaniu przedsiębiorczości na wsi. Zainteresowani jej otrzymaniem mogą składać wnioski do 13 listopada.
Audio
  • Jak można skorzystać ze wsparcia działalności rolniczej - sprawdzał w radiowej jedynce Dariusz Kwiatkowski /Naczelna Redakcja Gospodarcza
Program Współpraca umożliwia transfer wiedzy z ośrodków badawczo-rozwojowych na pola.
Program "Współpraca" umożliwia transfer wiedzy z ośrodków badawczo-rozwojowych na pola.Foto: shutterstock, Budimir Jevtic

Ze wsparcia mogą skorzystać rolnicy, małżonkowie rolników, lub domownicy. Muszą oni jednak być ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy - wyjaśnia Tomasz Kułak z departamentu działań premiowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Osoba taka nie może być wpisana do Centralnej Ewidencji Informacji  o Działalności Gospodarczej co najmniej  przez 24 miesiące, poprzedzające dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Rolnik taki nie może być również wspólnikiem spółki wpisanej do Krajowego Rejestru Sądowego. Gospodarstwo rolne, w którym pracuje rolnik, jego współmałżonek lub domownik, powinno być położne na terenie gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej  ( przy czym tutaj wyłącza się miasta powyżej 5 tysięcy mieszkańców) . Może to być też gmina miejska, również  z wyłączeniem miejscowości powyżej 5 tysięcy mieszkańców. Rolnik  w roku złożenia wniosku o przyznanie pomocy powinien był otrzymać płatność obszarową bądź dostać ją przynajmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o przyznanie wsparcia.

Profesor Andrzej Kowalski dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, zwraca uwagę na fakt, że polskie gospodarstwa mają  powierzchnię mniejszą niż unijne i często nie są w stanie zapewnić godziwych warunków życia i pracy ich właścicielom.

- Dlatego ważne jest to, że  program wspierający rozpoczynanie pozarolniczej działalności gospodarczej , może uwalniać dla innych rolników część ziemi, która była nieefektywnie lub wcale nie wykorzystywana - zaznacza Andrzej Kowalski. Poza tym coraz więcej ludzi szuka na stałe miejsca do życia na wsi i w związku  z tym istotne znaczenie ma  pomoc w stworzeniu miejsc pracy, a tym samym  zapewnienia usług nowym mieszkańcom.

Producent rolny ubiegający się o środki na rozwinięcie pozarolniczej działalności gospodarczej powinien wcześniej  korzystać z płatności bezpośrednich - podkreśla Tomasz Kułak. Rolnik taki powinien był otrzymać płatność obszarową w roku złożenia wniosku o przyznanie pomocy lub przynajmniej w roku poprzedzającym ten rok.

Ludzie, którzy będą szukali zajęć pozarolniczych na wsi, wcześniej często nie podejmowali pracy w mieście ze względu na uciążliwość dojazdu, a teraz jeśli trwale zwiążą się z pozarolniczą działalnością, to ziemia, której już nie będą uprawiać trafi do rolników, szukających możliwości powiększenia gospodarstw"- uważa profesor Andrzej  Kowalski.

Przyznawana bezzwrotna premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej składa się z dwóch części i wynosi 100 tysięcy złotych. W ramach pierwszej raty rolnik otrzymuje 80 tysięcy, a w ramach drugiej,  po zrealizowaniu biznesplanu 20 tysięcy złotych. Jest wiele rodzajów inwestycji, które można sfinansować za otrzymane pieniądze. Określone są one w załączniku do rozporządzenia. Znalazło się tam 400 kodów PKD ( Polskiej Klasyfikacji Działalności ).

Inwestycja musi obejmować wydatki na środki trwałe, przynajmniej w 70%. Musi to być zakup nowych środków trwałych: wyposażenia, maszyn, urządzeń itp. 30% premii można wydać na środki obrotowe lub inne przedsięwzięcia związane z prowadzoną działalnością pozarolniczą. Wnioski o przyznanie pomocy można składać do 13 listopada, w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania rolnika ubiegającego się o przyznanie wsparcia. Formularz wniosku o przyznanie pomocy, wzór biznesplanu, wzory oświadczeń, formularz wniosku o płatność wraz z instrukcjami ich wypełniania,  są udostępnione na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 

 

Zobacz więcej na temat: ARiMR rolnictwo finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Już 200 mln zł otrzymali rolnicy poszkodowani przez suszę

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 15:17
Trwa wypłata pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy. Jak informuje prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger, na kontach uprawnionych znalazło się już 200 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnik przekazujący gospodarstwo może otrzymać wsparcie finansowe. Trzeba się pospieszyć

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 09:20
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przypomina, że do 27 października, trwa nabór wniosków, od rolników zainteresowanych otrzymaniem wsparcia finansowego, za trwałe przekazanie gospodarstwa innym producentom rolnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 290 tys. rolników otrzymało zaliczki dopłat bezpośrednich

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 17:04
815 mln zł przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w pierwszych czterech dniach wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2018 r. Pieniądze dostało już ponad 294 tys. rolników - poinformował rzecznik ARiMR Paweł Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR wspiera działalność pozarolniczą na wsi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 12:35
Do 13 listopada można składać wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jest to wsparcie, które ma sprzyjać rozwijaniu przedsiębiorczości na wsi.
rozwiń zwiń