X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Atmosfera w pracy ważniejsza niż pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 16:04
Wyścig o pracownika trwa. Dodatki pozapłacowe to już standard, zaczyna się więc walka na pensje. Tymczasem okazuje się, że pieniądze to nie wszystko. Z badań przeprowadzonych przez Kiwi Jobs wśród użytkowników aplikacji wynika, że najczęstszym powodem zmiany pracy jest negatywna atmosfera w miejscu zatrudnienia (67 proc. ankietowanych).
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Co się za tym kryje? Brak porozumienia z bezpośrednim przełożonym (59%), nieporozumienia i wewnętrzne rywalizacje wśród załogi (21%), ale również nadgodziny i brak wyrozumiałości pracodawcy dla nieoczekiwanych wydarzeń losowych, w tym chorób (17%). Wynagrodzenie zajmuje odległe drugie miejsce (18%), tuż przed lokalizacją i rodzajem umowy (13%).

Liczy się przyjazne miejsce pracy

Co to oznacza dla pracodawcy? Budowanie silnej marki dzisiaj, to po pierwsze stworzenie przyjaznego miejsca pracy dla wszystkich pracowników. Dobry Pracodawca zatrudnia legalnie, respektuje warunki umowy, terminowo wypłaca wynagrodzenia, przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, inwestuje w rozwój swoich pracowników, oraz docenia ich stosując dopasowane systemy motywacyjne.


. 

NRG, dlahandlu.pl, md

Zobacz więcej na temat: firma praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak