more_horiz
Gospodarka

Historia polskiej kolei w pigułce. Wszystko zaczęło się w 1842 roku

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 21:18
Od kilku miesięcy w cyklu programów na 100-lecie niepodległości w radiowej Trójce przypominaliśmy historię polskiej gospodarki. W ostatnim programie w tego cyklu Michał Stilger z PKP SA w rozmowie z Marcinem Jagiełowiczem opowiadał o historii polskiej kolei. 
Audio
  • W ostatnim programie w tego cyklu historii polskiej gospodarki na 100-lecie niepodległości Michał Stilger z PKP SA w radiowej trójce w rozmowie z Marcinem Jagiełowiczem opowiadał o historii polskiej kolei/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Zakhar Mar/Shutterstock.com

Kiedy zaczęła się historia polskiej kolei? Czy 1845 rok, kiedy to powstaje kolej warszawsko-wiedeńska można uznać za początek kolei w Polsce? Gdyby trasę nałożyć na mapę II Rzeczpospolitej to mieliśmy pierwszą kolej zaledwie 20-lat po Anglikach. 

- Najczęściej mówimy o dwóch datach. Pierwsza to rzeczywiście 1845 rok, czyli budowa żelaznej drogi warszawsko-wiedeńskiej, która powstała na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego, czyli terytorium zależnego od Carskiej Rosji (...). Jest też konkurencyjna data, czyli powstanie kolei Górnośląskiej łączącej z Wrocław z Mysłowicami i tutaj mówimy o 1842 roku - wyjaśnił gość Trójki.

Najgęstsza sieć połączeń znajdowała się wówczas po stronie pruskiej. Natomiast na terenie dawnego Cesarstwa Rosyjskiego były budowane dalekie trasy. 

20-lecie międzywojenne miało swoje Pendolino. Były to szybkie pociągi spalinowe. One są symbolem rozwoju międzywojennej kolei. Rozwoju pewnej myśli technicznej. - Początkowo były budowane w oparciu o podzespoły austriackie a w latach 30-tych XX wieku powstała rodzina konstrukcja mogąca rozwijać prędkość nawet 140 km na godzinę - mówił ekspert. 

Dworce kolejowe były małymi dziełami sztuki. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Trójka, Marcin Jagiełowicz, kw 

Zobacz więcej na temat: PKP kolej
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

A. Bittel: Krajowy Program Kolejowy jest zaawansowany w 60 procentach

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 17:25
Krajowy Program Kolejowy (KPK), wart ponad 66 mld zł, obowiązuje do 2023 r. - powiedział wiceminister ds. kolei Andrzej Bittel. Zaznaczył, że wartość prac zrealizowanych i będących w trakcie realizacji w ramach programu to 38,5 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Adamczyk: inwestycje w infrastrukturę kolejową PKP za 100 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 16:45
Realizowana przez PKP modernizacja i rozbudowa infrastruktury kolejowej, w tym remont ok. 200 dworców i przebudowa szlaków, pochłonie w najbliższych latach 100 mld zł – zapowiedział w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Może być rekord: 229 mln pasażerów skorzystało od stycznia do września z usług kolei

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 22:08
W obecnym budżecie unijnym wydatki na rozbudowę i modernizację linii kolejowych do 2023 r. mają wynieść ponad 66 mld złotych, z czego dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej ma stanowić ponad 40 mld złotych.
rozwiń zwiń