X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stopy proc. w USA bez zmian, wzrost inwestycji umiarkowany

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 21:58
Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,0-2,25 proc. - podano w komunikacie. Wzrost inwestycji - w ocenie Fedu - był "bardziej umiarkowany w porównaniu z szybkim tempem wzrostu wcześniej w tym roku", z kolei "stopa bezrobocia spadła".
Rezerwa Federalna  bank centralny Stanów Zjednoczonych.
Rezerwa Federalna – bank centralny Stanów Zjednoczonych.Foto: Shutterstock

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie.

Fed powtórzył, że "kolejne, stopniowe podwyżki stóp procentowych będą spójne z trwałym wzrostem aktywności gospodarczej, mocną sytuacją na rynku pracy oraz z inflacją w pobliżu 2-proc., symetrycznego celu FOMC w średnim terminie".

Podtrzymano także ocenę, że "ryzyka dla perspektyw gospodarczych wydają się być zasadniczo zbilansowane".

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce po posiedzeniu z 26 września 2018 r. To była ósma podwyżka w cyklu, rozpoczętym w grudniu 2015 r., i trzecia w 2018 r. podwyżka fed funds.

Fed usunął we wrześniu z komunikatu stwierdzenie, iż polityka monetarna jest "akomodacyjna".

Komunikat Fed

Fed wprowadził do komunikatu wystosowanego po zakończonym w czwartek posiedzeniu jedynie kosmetyczne zmiany.

Od wrześniowego posiedzenia "rynek pracy nadal się umacniał, a aktywność w gospodarce rosła w mocnym tempie" - oceniła w czwartek Rezerwa Federalna.

- W ostatnich miesiącach przeciętny przyrost miejsc pracy był solidny, a stopa bezrobocia spadła - dodano.

Fed podał, że wydatki gospodarstw domowych "nadal mocno rosły", natomiast wzrost inwestycji był "bardziej umiarkowany w porównaniu z szybkim tempem wcześniej w tym roku". 

Fed ocenił w czwartek, że zarówno zasadnicza miara inflacji, jak też inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii, w ujęciu rocznym, "utrzymały się w okolicach 2 proc.", a wskaźniki długoterminowych oczekiwań inflacyjnych nie zmieniły się.

Preferowana przez Fed miara inflacji - deflator PCE - we wrześniu (ostatnie dane) wyniósł 2,0 proc. rdr. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł 2,0 proc. rdr.

Polityka monetarna Fed nadal determinowana będzie poprzez "prognozowane i faktyczne warunki w gospodarce, w odniesieniu do celu maksymalnego zatrudnienia oraz 2-proc., symetrycznego celu inflacyjnego".

PKB w USA 

PKB USA w III kw. 2018 r. wzrósł o 3,5 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartalu. 
Stopa bezrobocia wyniosła w USA w październiku 3,7 proc. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w październiku w najszybszym od 2009 r. tempie 3,1 proc. rdr.

Przeciętny przyrost liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA w 2018 r. wynosi do końca października 250 tys. To około dwukrotnie więcej niż jest konieczne do wchłonięcia nowych pracowników wchodzących na rynek.

Liczba nieobsadzonych miejsc pracy w USA we wrześniu (ostatnie dane) osiągnęła historyczne maksimum 7,01 mln. Od marca 2018 r. liczba wakatów w USA przekracza liczbę osób bezrobotnych.

Protokół z listopadowego spotkania Fed zostanie opublikowany 29 listopada. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 18-19 grudnia, po którym odbędzie się konferencja prezesa Jerome'a Powella oraz publikacja kwartalnych projekcji makro.

Od stycznia 2019 r. konferencja prasowa odbywać się będzie po każdym posiedzeniu Fed (dotychczas co drugie spotkanie). Utrzymana zostanie natomiast częstotliwość publikacji projekcji makro. 

PAP, NRG, kw 

Zobacz więcej na temat: stopy procentowe USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak