Polacy nie chcą wyjeżdżać, a jeśli już, to na krótko. Badanie WorkService

2018-11-13, 12:20

Polacy nie chcą wyjeżdżać, a jeśli już, to na krótko. Badanie WorkService
Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości, takich jak Wielka Brytania i Niemcy - podaje NBP.Foto: Pixabay

Ponad 90 procent Polaków nie chce wyjeżdżać za chlebem - dla wielu z nich barierą jest dobra praca w Polsce. Są też gorsze informacje - coraz częściej za granicę wyjeżdżają najlepiej wykształceni Polacy. To niektóre wnioski z opublikowanego dziś raportu WorkService.

Posłuchaj

Polacy nie chcą wyjeżdżać, a jeśli już, to na krótko (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Rekordowo niską popularność migracji zarobkowej pokazują wszyskie badania rynku pracy. Po raz pierwszy w historii WorkService odnotował jendocyfrowe zaintersowanie pracą za granicą - to 8,7 procent. Prawie 40 procent badanych jako barierę przed wyjazdem wskazuje dobrą pracę w Polsce. Prezes Work Service Maciej Witucki wskazuje przy tym, że dziś najliczniejszą grupą chętnych do wyemigrowania są osoby z wykształceniem wyższym.

- To jest słaby znak, bo to znaczy, że stracimy tych najlepiej wykształconych, tych, którzy mają wspierać innowacyjność na miejscu - dodaje.

Coraz chętniej patrzymy na Północ

Rośnie też wiek emigrantów. Ponad połowa to osoby powyżej 35-go roku życia. Zmieniają się też kierunki wyjazdów - tracą Wyspy, zyskuje Skandynawia. Jak mówi Maciej Witucki, wśród kierunków wyjazdu najchętniej wskazywane są Niemcy, Szwecja i Norwegia. Pracownicy przywiązują sporą wagę do systemu zabezpieczenia socjalnego, a tu Skandynawia zdobywa wiele punktów.

Zyskują również wyjazdy na krótko. Niemal 40 procent deklaruje, że chce wyjechać na mniej więcej 3 miesiące.

Emigranci z małych miejscowości

Niemal 70 procent wyjeżdżających za granice za pracą to osoby ze wsi i miast do 100 tysięcy mieszkańców. Z badania wynika, że tylko nieco ponad 5 procent Polaków chce w najbliższym roku przeprowadzić się do innego polskiego miasta by szukać pracy. Zdaniem Arkadiusza Pączki z Pracodawców RP, mniejsze miasta są już często wydrenowane z osób szukających pracy.

- Mamy problem dużych aglomeracji. Duża część pracowników wybiera duże ośrodki, gdzie mają większe szanse zrobienia kariery, a w małych miastach problemy się pogłębiają i rośnie bezrobocie. Liczymy tu na pewne zmiany w przepisach, które skłonią firmy do inwestowania na terenach, gdzie bezrobocie jest większe, ale i życie jest tańsze - podkreśla.

Badanie migracji zarobkowej zostało przeprowadzone po raz dziewiąty.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Polecane

Wróć do strony głównej