more_horiz
Gospodarka

Pracownicze Plany Kapitałowe. Jest podpis prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 11:36
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych Podpis złożył podpis podczas uroczystości w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych.
Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych.
Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych.Foto: PAP/Paweł Supernak

Co oferuje pracodawca, a co państwo?

Zgodnie z projektem, osoby najmniej zarabiające będą mogły odprowadzać do PPK 0,5 procent swojego wynagrodzenia, przy zachowaniu 1,5 procent wpłat pracodawcy i dopłat 240 złotych przez państwo. Państwo oferuje również powitalną opłatę w wysokości 250 złotych.

Prezydent wyraził nadzieję, że nowe przepisy poprawią sytuację przyszłych emerytów i przyczynią się do zgromadzenia kapitału, który wspomoże rozwój gospodarczy. Prezydent mówił, że największą zaletą systemu będzie jego dobrowolność.

Zapis z automatu, potem można zrezygnować

Do PPK tworzonych przez pracodawców, zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy. Każdy będzie mógł jednak zrezygnować z udziału w programie. Jeśli tak zrobi, to pieniądze z jego pensji nie będą pobierane. Po czterech latach pracownicy, którzy nie uczestniczą w PPK, znów zostaną do nich zapisani i znów będą mogli zrezygnować.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku. Największe firmy mają zacząć stosować nowe przepisy od 1 lipca przyszłego roku, pozostałe będą wprowadzać je w życie stopniowo.

IAR, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak