X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksport wspiera rynek pracy w Unii

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 15:30
Unijny eksport ma coraz większe znaczenie dla gospodarki. Z badań opublikowanych we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że wspiera on obecnie 36 mln miejsc pracy w całej Europie. To o dwie trzecie więcej niż w 2000 roku.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Od 2014 roku liczba miejsc pracy utrzymywanych dzięki eksportowi w UE wzrosła o 3,5 miliona. Stanowiska te są średnio o 12 proc. wyżej wynagradzane niż miejsca pracy w pozostałej części gospodarki.

- Badanie jasno wskazuje, że handel oznacza miejsca pracy. Wywóz z UE na rynki światowe zapewnia źródło utrzymania dużej i wciąż rosnącej liczby obywateli w każdym zakątku Europy. Prawie 40 proc. spośród tych, których miejsca pracy utrzymywane są dzięki handlowi, to kobiety - podkreśliła w komentarzu do wyników badań unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Z 36 mln miejsc pracy, które funkcjonują dzięki eksportowi, 14 mln zajmują kobiety. Z badania wynika, że dzięki eksportowi liczba miejsc pracy wzrasta w każdym państwie członkowskim. Największy wzrost od 2000 r. odnotowano: w Bułgarii (312 proc.), na Słowacji (213 proc.), w Portugalii (172 proc.), na Litwie (153 proc.), w Irlandii (147 proc.), w Estonii (147 proc.) i na Łotwie (138 proc.).

Z danych KE wynika, że eksport z Polski do państw poza UE wspiera 1,6 mln miejsc pracy w naszym kraju. Kolejne 700 tys. stanowisk w Polsce jest powiązanych z eksportem z innych krajów unijnych poza "28". Według badania oznacza to, że 14 proc. miejsc pracy w Polsce zależy od unijnego eksportu.

Wywóz towarów znad Wisły ma największe znaczenie dla usług - 46 proc. stanowisk w tym sektorze gospodarki w Polsce jest zależnych od eksportu. Dobre rezultaty eksporterów w jednym państwie członkowskim przynoszą również korzyści pracownikom w pozostałych państwach członkowskich. Dostawcy towarów i usług w ramach łańcucha dostaw zyskują bowiem, gdy ich klienci końcowi sprzedadzą ostateczny produkt za granicą. Na przykład francuski eksport na rynki światowe wspiera około 627 tys. miejsc pracy w innych państwach członkowskich. W przypadku Polski sprzedaż do krajów poza UE wspomaga 152 tys. miejsc pracy w reszcie państw członkowskich.

- Unijny handel wspiera również miliony miejsc pracy poza granicami UE, w tym w krajach rozwijających się. Jest to zatem kolejny dowód na to, że handel może być korzystny dla wszystkich: to, co jest dobre dla nas, jest również dobre dla naszych partnerów na całym świecie - podkreśliła Malmstroem.

Z badania wynika, że wywóz z UE do krajów trzecich zapewnia prawie 20 mln miejsc pracy poza terytorium Wspólnoty. Od 2000 r. liczba tych miejsc pracy wzrosła ponad dwukrotnie. Na przykład w Stanach Zjednoczonych produkcja amerykańskich towarów i usług, które są włączone do unijnego eksportu za pośrednictwem globalnych łańcuchów dostaw, wspiera ponad 1 mln miejsc pracy.

Raport zawierający szczegółowe zestawienia wyników dla poszczególnych państw członkowskich UE przygotowały Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC) i Dyrekcja Generalna ds. Handlu Komisji Europejskiej. Jego pierwszą edycję przedstawiono w 2015 r.

PAP, kw 

Zobacz więcej na temat: praca Unia Europejska eksport
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak