X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Poziom akcji kredytowej niespotykany od 2008 roku"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 15:20
Banki mogą w tym roku udzielić ponad 210 tys. kredytów hipotecznych, których wartość sięgnie 50-52 mld zł, to poziom nienotowany od 10 lat - poinformował Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich (ZBP).
Banki udzieliły w trzecim kwartale tego roku 52 tys. nowych kredytów o wartości 13,5 mld złotych.
Banki udzieliły w trzecim kwartale tego roku 52 tys. nowych kredytów o wartości 13,5 mld złotych.Foto: Pixabay

"Sądząc z wyników po trzecim kwartale, kiedy udzieliliśmy 52 tys. nowych kredytów, mamy szansę zamknąć rok 2018 liczbą ponad 210 tys. sztuk kredytów rocznie. To jest poziom niespotykany od 2007-2008 roku. (...) Jeśli chodzi o wartość kredytów wyniki z trzech kwartałów były również bardzo dobre, (...) co daje nam szansę, że zamkniemy wynik roku 2018 na poziomie co najmniej 50, jak nie 52, 53 mld zł" - powiedział przedstawiciel ZBP.

Ceny jak przed kryzysem finansowym

"To jest poziom akcji kredytowej niespotykany od 2008 roku" - dodał.

Furga powiedział, że według analiz ZBP nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie mogło dojść do tąpnięcia na rynku kredytów hipotecznych.

"Łącznie zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych to w tej chwili 408 mld zł. Jest to 2 mln 215 tys. czynnych umów kredytowych zarówno złotowych, jak i walutowych" - stwierdził.

W opublikowanym w środę przez ZBP raporcie Amron-Sarfin napisano, że niepokojącym sygnałem na rynku nieruchomości staje się powrót cen transakcyjnych na rynku pierwotnym do poziomów sprzed kryzysu finansowego.

Spada dynamika

Jak wynika z przedstawionego na konferencji cyklicznego raportu Amron-Sarfin mimo pojawiających się sygnałów o zaostrzaniu kryteriów udzielania kredytów, liczba i wartość nowych umów o kredyt mieszkaniowy była zbliżona do kwartału poprzedniego, choć minimalnie niższa – odpowiednio o 3,05 proc. i 1,24 proc.

ZBP informuje, że łącznie banki udzieliły w trzecim kwartale 52 tys. nowych kredytów o wartości 13,5 mld zł i na koniec września poziom akcji kredytowej w tym roku osiągnął już 85-90 proc. wartości roku poprzedniego.

Według raportu rynek kredytów mieszkaniowych w III kwartale tego roku w dalszym ciągu notował dobre wyniki, jednak dynamika akcji kredytowej nieco osłabła.

Mieszkania na wynajem

Według ZBP na rynku panuje optymizm, a Polacy ze wsparciem kredytów hipotecznych, ale również za gotówkę, z powodzeniem realizują nieformalny program "Mieszkanie na wynajem", oferując na rynku kolejne mieszkania.

W raporcie napisano, że z zestawienia liczby podatników rozliczających dochód z najmu wynika, iż liczba podatników oferujących na wynajem co najmniej jeden lokal mieszkalny wzrosła z 532 tys. w roku 2013 do 611 tys. w roku 2015. Według szacunków Stowarzyszenia "Mieszkanicznik" ta liczba przekracza obecnie 650 tys. osób.

Według ZBP szybko rośnie też liczba osób osiągających dochody wyłącznie z najmu, która w roku 2013 liczyła 25 tys. osób, a obecnie przekracza 50 tys.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

O ile więcej kredytów mieszkaniowych zaciągamy?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 07:15
W październiku 2017 r. popyt na kredyty mieszkaniowe był o 10,7 proc. wyższy niż rok wcześniej. Zainteresowanie kredytami wciąż rośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Związek Banków Polskich: raty kredytów walutowych niższe niż złotowych

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 16:53
W ciągu ostatnich trzech lat poziom zadłużenia z tytułu walutowych kredytów mieszkaniowych wyraźnie spadł – poinformował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyty mieszkaniowe mają wzięcie. Wyniki zeszłego roku najlepsze od 6 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 14:58
W 2017 roku banki udzieliły ponad 190 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości 44 mld zł – poinformował Związek Banków Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej pożyczamy na własne mieszkanie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 13:05
W I kwartale tego roku banki udzieliły ponad 55 tys. nowych kredytów mieszkaniowych o wartości bliskiej 13 mld zł, co oznacza najlepszy wynik od 2011 roku - poinformował Związek Banków Polskich.
rozwiń zwiń