Dlaczego decyzje klimatyczne dotyczą przede wszystkim gospodarki?

2018-12-03, 13:06

Dlaczego decyzje klimatyczne dotyczą przede wszystkim gospodarki?
Rozwiązania dotyczące klimatu i ochrony środowiska, nierozerwalnie związane są z gospodarką.Foto: shutterstock, arka38

Decyzje związane z ochroną klimatu, przechodzeniem na nowoczesne, niskoemisyjne źródła energii, dotyczą przede wszystkim gospodarki -wyjaśnia w radiowej Jedynce dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.

Posłuchaj

O zadaniach polskiej gospodarki związanych ze zmianami klimatycznymi, mówił w radiowej Jedynce dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Dzisiaj rozpoczął się szczyt Klimatyczny ONZ w Katowicach, który potrwa do 14 grudnia. Jego uczestnicy mają przygotować praktyczne metody wdrożenia porozumienia paryskiego z 2015 roku, które zakłada ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu znaczniej poniżej 2 stopni Celsjusza.

Szczyty klimatyczne poświęcone najczęściej zagrożeniom środowiska

Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, najczęściej poruszanym tematem podczas szczytów są zagrożenia dla klimatu, zderzenie tego co dzieje się w poszczególnych gospodarkach z wynikami badań.

− Naukowcy prezentują wyniki swoich badań, próbują przekonać polityków do określonych decyzji, ci z kolei prezentują stan zaawansowania strategicznych decyzji, mówi dr Artur Bartoszewicz.

Jak dodaje, Polska przygotowała na Szczyt w Katowicach wstępny projekt polityki energetycznej, który też zostanie poddany szczegółowej recenzji.

To, że szczyt trwa nie dwa-trzy dni, ale dwa tygodnie sprawia, że dyskutuje się na nim nie tylko o stanie klimatu, ale i o rozwiązaniach, niezbędnych do jego kształtowania.

Decyzje ws. klimatu dotyczą gospodarki i ekonomii

Rozwiązania dotyczące klimatu i ochrony środowiska, nierozerwalnie związane są z gospodarką.

Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, wszystkie pojawiające się koszty związane z rozwiązaniami klimatycznymi, przekładają się na ograniczenia rozwojowe poszczególnych gospodarek.

Polska energetyka z dużym udziałem tzw. czarnej energii

− My mamy już realnie odczuwany stan zaniechania decyzji związanych z przekształceniem gospodarki na bardziej zieloną, mamy energię z dużym udziałem tzw. czarnej energii, a polityka europejska zmierzająca do zeroemisyjności, będzie wymuszała na nas zmiany, które są bardzo kosztowne, mówi gość radiowej Jedynki.

Polska energetyka do zmiany: odejście od węgla na rzecz OZE

Bo, jak uzasadnia swoją opinię, trzeba będzie przeprowadzić reorientację systemów produkcyjnych, źródeł wytwarzania, a ponadto zastanowić się jak pozbyć się balastu związanego z surowcami, tak negatywnie oddziałowującymi na środowisko.

− Przed nami odejście od węgla, w okresie przejściowym postawienie na gaz, a następnie postawienie na źródła naturalne  - na wiatr i na słońce, podkreśla dr Artur Bartoszewicz.

I podsumowuje, przez następne 20 lat czekają nas wielkie zmiany nie tylko z uwagi na ochronę środowiska, ale i na presję Unii Europejskiej, w tym naszych sąsiadów, na to, abyśmy stali się bardziej bezpieczni dla środowiska.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

Wróć do strony głównej