more_horiz
Gospodarka

Świąteczny koszyk Polaków. Spore wydatki na prezenty, ale i na żywność

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 08:24
W tym roku polska rodzina wyda na święta średnio 1168 złotych. Będzie to 6 procent więcej niż rok temu. Na prezenty przeznaczymy więcej niż na żywność. Co nie znaczy, że na jedzenie wydamy mało - mówi Jan Kisielewski z Deloitte, firmy, która przeprowadziła badanie na temat wydatków świątecznych.
Audio
  • Święta za pasem. Sporo wydamy i na prezenty, i na żywność (Karolina Mózgowiec/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- Jeśli porównamy średnią kwotę, którą Europejczycy przeznaczą na prezenty, to ona jest o 300 złotych wyższa, niż ta w Polsce, a jeśli weźmiemy średnie wydatki Europejczyków na jedzenie, to są one raptem o 40 zł wyższe niż wydatki Polaków. To oznacza, że proporcjonalnie w tym naszym koszyczku świątecznym jedzenia jest dosyć dużo, i ono dosyć dużo "waży" - wskazuje.

Średnie wydatki świąteczne w Europie wyniosą w tym roku 1585 złotych. W większości krajów wydatki w porównaniu z rokiem ubiegłym będą stabilne. U nas wzrosną najbardziej.

Co znajdziemy pod choinką?

Prezenty kupujemy raczej na ostatnią chwilę. Jakie najczęściej? Jan Kisielewski mówi, że jeśli chodzi o podarki dla dorosłych, to są to najczęściej kosmetyki, perfumy, słodycze i książki. Wśród prezentów dla najmłodszych królują zabawki pluszowe, a dla nastolatków - również sprzęty elektroniczne i gry komputerowe.

Z badania wynika też, że ponad połowa Polaków przekracza pierwotnie zaplanowany budżet świąteczny o ponad 200 zł.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Karolina Mózgowiec, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świąteczne wydatki Polaków. Skąd bierzemy pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 15:05
- Pieniądz pożyczony jest bardzo drogi, zwłaszcza jeśli został pożyczony jako tzw. chwilówka. Jest to niestety dość duże obciążenie budżetu – mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Odniósł się w ten sposób do wydatków Polaków w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpierw obowiązki, potem przyjemności. Ile musimy pracować, by zarobić na świąteczne wydatki?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 12:11
Statystyczny Polak musi przepracować średnio 5 dni roboczych, by zarobić na świąteczne wydatki. Dwa razy więcej czasu muszą pracować osoby, które otrzymują minimalne wynagrodzenie. Tak wynika z badania, przeprowadzonego przez Personnel Service.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setki zł na zabawki. Polacy lubią rozpieszczać dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 14:20
Miesięcznie rodzice przeznaczają na zakup zabawek dla swoich dzieci średnio 200 zł - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie platformy MAM. Kwota ta zwiększa się w grudniu, kiedy to ze względu na mikołajki oraz Boże Narodzenie Polacy kupują więcej upominków.
rozwiń zwiń