more_horiz
Gospodarka

Grudniowe wydatki wyzwaniem dla większości Polaków

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 11:40
Grudzień, ze względu na Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra jest najtrudniejszym miesiącem dla budżetów domowych Polaków - wynika z badania "Nastawienie do finansów" wykonanego na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Najwięcej problemów finansowych Polacy mają w grudniu.
Najwięcej problemów finansowych Polacy mają w grudniu.Foto: Pixabay

Ostatni miesiąc roku wskazało 62 proc. badanych, gdyż tylu osobom zdarza się mieć wówczas problemy z uregulowaniem zobowiązań m.in. bieżących rachunków, czynszu czy też rat kredytów i pożyczek.

Styczeń i wrzesień też z dużymi wydatkami

Wielu z ankietowanych wychodzi na prostą co najmniej do lutego, a nawet do marca. O problemach finansowych w styczniu mówi jeszcze 33 proc. ankietowanych. Trzecim w zestawieniu najbardziej kłopotliwych miesięcy jest wrzesień, na który wskazało 15 proc. respondentów. Częściej wymieniały go osoby posiadające dzieci, które muszą wyposażyć swoje pociechy na nowy rok szkolny.

Z badania wynika ponadto, że najmniej problemów finansowych, bo odpowiednio 2 proc. i 4 proc., badani odczuwają w maju i czerwcu.

Grudniowe zakupy wyzwaniem

Jeśli chodzi o województwa, organizacja świąt Bożego Narodzenia oraz grudniowe zakupy stanowią największe wyzwanie finansowe dla mieszkańców świętokrzyskiego - aż 81 proc. ankietowanych z tego regionu uważa, że to najtrudniejszy miesiąc w roku.

Powyżej średniej dla kraju, wytypowali też grudzień mieszkańcy woj. łódzkiego - 69 proc. Najlepiej radzą sobie z zamknięciem roku na Lubelszczyźnie, gdzie 46 proc. badanych wymieniło grudzień jako ciężki okres dla budżetu domowego.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rejestr dłużników: co piąty Polak martwi się o brak pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 09:30
 Wystarczy pieniędzy na bieżące wydatki czy nie? Co piąty Polak zadaje sobie takie pytanie co najmniej raz w miesiącu – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy tegoroczne święta będą bogatsze?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 13:24
Ukazały się międzynarodowe badania Deloitte – "Zakupy świąteczne". Polacy deklarują, że na prezenty przeznaczą więcej niż na żywność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W święta może paść rekord wydatków na konsumpcję

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 10:20
Wydatkom na konsumpcję sprzyja w Polsce doskonała sytuacja na rynku pracy, dynamiczny wzrost płac oraz niska inflacja. Humory mogą jednak psuć drogie paliwa oraz niektóre produkty żywnościowe - analizuje Roman Przasnyski z Gerda Broker.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świąteczne wydatki. Niektórzy traktują je "spontanicznie"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 15:00
Ponad 34 proc. Polaków planuje wydać na organizację świąt od 200 do 500 zł, co czwarte gospodarstwo domowe przeznaczy na ten cel do 1 000 zł, zaś 16 proc. rodaków niespełna 200 zł - wynika z badania "Świąteczne finanse Polaków 2018".
rozwiń zwiń