X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Branża budowlana wyhamuje. Ale to dla niej lepiej

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 12:36
Wolniejszy w listopadzie wzrost produkcji przemysłowej może być oznaką nadchodzącego spowolnienia polskiej gospodarki, ale może też pomóc branży budowlanej i uchronić ją przed kryzysem z 2012 r., uważają goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
Audio
  • O sytuacji Polaków po Brexicie, groźbie wojny polsko-niemieckiej o pracowników, kosztach przekształcenia użytkowania wieczystego we własność w Warszawie, mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium, Roman Przasnyski, Gerda Broker i Mateusz Walewski z Banku Gospodarstwa Krajowego.(Cz. 1)./Anna Gr
  • Czy wolniejszy w listopadzie wzrost produkcji przemysłowej może być oznaką nadchodzącego spowolnienia polskiej gospodarki, zastanawiali się goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium, Roman Przasnyski, Gerda Broker i Mateusz Walewski z Banku Gospodarstwa Krajowego.(Cz. 2) /Anna Grabowska, Polskie Radi
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Gośćmi Anny Grabowskien byli: Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium, Roman Przasnyski, Gerda Broker i Mateusz Walewski z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czeka nas lekkie spowolnienie

Roman Przasnyski podkreśla, że na pewno spowolnienie nas czeka i świadczy o tym wolniejsza dynamika wzrostu produkcji przemysłowej w stosunku do okresu sprzed roku jak do października i wcześniejszych miesięcy.

− A to oznacza, że w czwartym kwartale możemy już zobaczyć mniejszą dynamikę PKB. I ten trend zobaczymy w kolejnych kwartałach, mówi Przasnyski.

− Szczególnie, jak dodaje, że widać już takie spowolnienie w naszym otoczeniu zagranicznym – w Niemczech widać już bardzo silne spowolnienie wzrostu gospodarczego, który w III kwartale wyniósł 1,1 proc. – mówi Przasnyski.

Co dalej z branżą budowlaną

Prowadząca audycję Anna Grabowska wskazuje na duży wzrost, w stosunku do ubiegłego roku  – o ponad 17 proc. -  produkcji budowlano montażowej. I to mimo drożejących materiałów budowlanych i rosnących kosztów pracy, wynikających z braku pracowników.

Mateusz Walewski uważa, że obecnie branża budowlana cierpi na podobną chorobę, tyle że w mniejszym natężeniu, jaką przechodziła w 2012 r.

I tłumaczy, że chodzi o przerost liczby zamówień i kontynuację, przy wzroście cen i kosztów, kontraktów zawieranych z instytucjami publicznymi, i to po starych, czyli obecnie nieopłacalnych, cenach.

Branża budowlana nauczyła się wiele na kryzysie z 2012 r.

I odpowiadając na pytanie, jak branża budowlana sobie z tym radzi, ekspert uważa, że jak na razie radzi sobie lepiej niż przed sześciu laty i nie należy się spodziewać, że tak jak w 2012 r. boom budowlany doprowadzi do upadku wielu firm budowlanych.

−Tyle, że to oznacza, że realizacja wielu planów inwestycyjnych może zostać przesunięta w czasie, ale to może dla branży jak i dla stabilności gospodarczej lepsze rozwiązanie – uważa Mateusz Walewski.

Grzegorz Maliszewski odpowiadając na pytanie, czy nie należy spodziewać się spadku popytu na nowe mieszkania radzi brać pod uwagę dwie rzeczy.

−Z jednej strony dobre nastroje społeczne Polaków, wynikające ze wzrost dochodów i niskiego bezrobocia, powinny sprzyjać inwestycjom Polaków i ten czynnik powinien pomagać w utrzymaniu dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym – uważa Walewski.

− Drugim czynnikiem są niskie stopy procentowe, które sprawiają, że mieszkania są bardzo dobrą lokatą kapitału – dopowiada ekspert.

I wskazuje, że nie są nią nią  lokaty bankowe, czy inwestowanie w akcje czy fundusze inwestycyjne, do których zraziły afery związane z Get Backiem.

Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za przeciętną pensję Polak może kupić 0,74 m kw mieszkania

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 08:58
Za średnią pensję możemy kupić dwa razy więcej m kw. mieszkania niż 10 lat wcześniej - powiedział dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie w Polsce powstaje najwięcej mieszkań? Duże dysproporcje

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 14:20
Na warszawskiej Woli w pierwszych trzech kwartałach tego roku oddano do użytkowania więcej domów i mieszkań niż w całych województwach lubuskim, opolskim i świętokrzyskim, a niewiele mniej niż w podlaskim i warmińsko-mazurskim - dowiadujemy się z analizy Home Brokera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Buduje się więcej i szybciej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 13:32
Czas budowy mieszkania, liczony od daty rozpoczęcia do terminu oddania budynku do użytkowania, w pierwszych 9 miesiącach tego wyniósł 40,2 miesiąca, a przeciętna pow. użytkowa lokalu oddanego do użytkowania w tym czasie wyniosła 91,5 m kw - podał GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 4,7 proc.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 12:12
Produkcja przemysłowa w listopadzie 2018 r. wzrosła o 4,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Produkcja przemysłowa w listopadzie 2018 r. rosła rok do roku w 31 branżach spośród 34.
rozwiń zwiń