more_horiz
Gospodarka

Nadal duży popyt na pracowników, głównie w przemyśle

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 08:04
Popyt na nowych pracowników nie słabnie - największe od stycznia do marca 2019 roku zgłosił sektor przemysłowy. Zatrudniać chce co piąta firma produkcyjna, jednak nie wiadomo, czy świadczy to o optymizmie przedsiębiorców, czy o chłodnej kalkulacji  - mówi Katarzyna Pączkowska, dyrektor w agencji zatrudnienia Manpower.
Audio
  • Nadal duży popyt na pracowników, głównie w przemyśle (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
GUS poda dziś informacje na temat produkcji przemysłowej.
GUS poda dziś informacje na temat produkcji przemysłowej.Foto: shutterstock, Zapp2Photo

Rozmówczyni NRG mówi, że planowane zwiększenie zatrudnienia to nie tylko efekt dobrych wskaźników gospodarczych, ale też próba zabezpieczenia przed coraz większą rotacją pracowników.

- Pracownicy produkcyjni w wiekszości regionów Polski mają większe możliwości znalezienia nowych ofert pracy, chętniej też decydują się na zmianę pracodawcy, wybierając nie tylko te firmy, które lepiej płacą, ale też takie, które lepiej o nich zadbają. Sami pracownicy wskazują, że dla nich duże znaczenie mają takie aspekty jak atmosfera pracy czy kultura organizacyjna - dodaje Katarzyna Pączkowska.

Pracodawcy obawiają się mimo wszystko odpływu części Ukraińców do Niemiec i wielu z nich decyduje się na pozyskiwanie pracowników z rejonu Azji, głównie Nepalu, Bangladeszu i Filipin. To jednak, jak wskazuje ekspertka, nieuchronnie wiąże się z wyższymi kosztami. Największe wzrosty zatrudnienia są prognozowane na południu kraju.

Firmy mniej optymistyczne

Generalnie jednak optymizm pracodawców co do roku 2019 jest mniejszy niż był u progu 2018 - mówi Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. Nowych pracowników chce zatrudnić 1/5 pracodawców, co jest mniejszym odsetkiem niż rok temu. Robert Lisicki podkreśla, że w tym roku na rynku pracy raczej nie będzie rewolucji, bo firmy skupiają się teraz nie tylko na pozyskaniu nowych, ale też na utrzymaniu dotychczasowych pracowników. Wskazuje przy tym, że coraz trudniejsze dla firm jest otoczenie prawne i instytucjonalne.

A wynagrodzenia już w 2018 roku w przemyśle były rekordowe - mówi ekspert Lewiatana - bo wzrosły średnio o 7 procent. Trudno będzie wygospodarować pieniądze na dalsze podwyżki.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: firma Aleksandra Tycner
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Firma społecznie zaangażowana, to zysk na drugim planie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 19:07
Ekonomia społeczna to dziedzina, o której niewiele się mówi a jeszcze mniej się o niej wie. W wielkim skrócie to  narzędzia biznesowe wykorzystywane do osiągania celów społecznych np. tworzenie miejsc pracy dla ludzi wykluczonych społecznie. Polski model ekonomii społecznej ma niestety więcej wad niż zalet i wymaga pilnej zmiany. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz płacić tzw. "mały ZUS"? Masz czas do 8 stycznia na złożenie wniosku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 09:47
Od 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa o niższych składkach ZUS dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Rejestracja przedsiębiorców uprawnionych do płacenia mniejszych składek ZUS jest możliwa tylko do 8 stycznia - przypomina rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
rozwiń zwiń