X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ruszają dopłaty do wynajmu mieszkań: zobacz, kto i na jakich zasadach może je dostać

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 13:51
W ramach programu "Mieszkanie na start" od 1 stycznia działa ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Dotyczy nie tylko obywateli polskich, ale i pracujących legalnie cudzoziemców. Przedstawiamy, krok po kroku, kto może się o nie starać i jak otrzymać dopłatę.
Od 1 stycznia obowiązuje ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Reguluje ona dopłaty do czynszów dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach.
Od 1 stycznia obowiązuje ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Reguluje ona dopłaty do czynszów dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach.Foto: shutterstock, Puttachat Kumkrong

Jak czytamy na stronach Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury, ustawa reguluje dopłaty do czynszów dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach. Głównym kryterium decydującym o przyznaniu dopłaty do najmu będzie dochód.

Dopłaty mogą pokrywać część kosztów czynszu nawet przez 15 lat.

W 2019 roku na dopłaty ma być przeznaczone 200 mln zł. W latach 2020-2033, co roku kwota z poprzedzającego roku będzie powiększana o kolejne 200 mln zł. Od 2034 roku dopłaty będą wynosiły co roku tyle samo, czyli 3,2 mld zł.

Dopłata dla osób młodych, seniorów, osób niepełnosprawnych

Dopłaty mogą otrzymać: rodziny z dziećmi, ludzie młodzi, osoby niepełnosprawne i seniorzy. niezależnie od tego, czy będą wynajmować mieszkanie od towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowej czy na rynku komercyjnym.

Dopłata do mieszkań wynajmowanych od: spółdzielni  mieszkaniowych, na rynku komercyjnym, od towarzystw budownictwa społecznego

Dopłata przysługuje niezależnie od tego, czy osoby uprawnione będą wynajmować mieszkanie od towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowej czy na rynku komercyjnym.

Najważniejsze - kryterium dochodowe

Jednoosobowe gospodarstwa domowe będą mogły ubiegać się o dopłatę, jeżeli ich średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, publikowanego przez GUS.

Na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt. proc.

Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 proc.

Beneficjenci będą weryfikowani pod kątem tego, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające do otrzymywania dopłat co roku. W sytuacji braku spełniania kryteriów dochodowych, prawo do dopłat będzie zawieszone lub wygaszone.

Ponadto jeżeli dochód rodziny się powiększy, dopłaty nie będą wstrzymywane. Zamiast tego będą pomniejszane na zasadzie "złotówka za złotówkę". Z dopłat będzie można skorzystać niezależnie od tego, czy wybierze się opcję najmu mieszkania z dochodzeniem do własności czy tylko najem.

Wysokość dopłat

To na jakie dofinansowanie będą mogli liczyć uczestnicy programu uzależniono od dwóch czynników: liczby członków gospodarstwa domowego oraz lokalizacji wybranej nieruchomości.

Wysokość dopłat będzie różna w zależności od tego, czy wynajmowane mieszkanie leży w mieście wojewódzkim, jego sąsiedztwie czy w dalekim od niego oddaleniu. Największe wsparcie finansowe otrzymają najemcy lokalów w miastach wojewódzkich.

Doplaty_III_2018.pdf

Kto dostanie pomoc finansową

Konkretna pomoc finansowa dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach w utrzymaniu wynajmowanych mieszkań przez długi czas trafi do chętnych niezależnie od tego, czy będą wynajmować mieszkanie od towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowej czy na rynku komercyjnym.

O dopłaty może ubiegać się Polacy i cudzoziemcy

O dopłaty może się starać osoby która:

- jest obywatelem polskim lub cudzoziemcem przebywającym w Polsce na podstawie wskazanego w ustawie tytułu, np. w związku ze świadczeniem pracy,

-jest najemcą mieszkania: oddanego do używania w wyniku inwestycji mieszkaniowej zrealizowanej przez podmiot, który zawarł umowę w sprawie współpracy z gminą lub spółką gminną (mieszkania nowo utworzonego, mieszkania poddanego rewitalizacji),

- zasiedlonego po raz pierwszy w terminie 12 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej, w przypadku którego nie upłynął jeszcze termin stosowania dopłat (20 lat od zakończenia inwestycji mieszkaniowej),

- spełnia warunki ustawowe (dochodowe, majątkowe, związane z używaniem mieszkania), w tym:

- osiąga względnie niższe dochody, tj. na poziomie utrudniającym samodzielny najem lub zakup mieszkania na lokalnym rynku,

- nie ma tytułu własności lub współwłasności innego mieszkania,

- zamieszkuje mieszkanie objęte prawem do dopłat,

-  zawarła umowę najmu w wyniku naboru przeprowadzonego przez gminę lub spółkę gminną (np. spełniając wymogi wskazane przez gminę, motywowane lokalną sytuacją mieszkaniową) lub naboru uzupełniającego przeprowadzonego przez wynajmującego,

- ma zdolność czynszową – jest w stanie terminowo uiszczać opłaty wynikające z umowy najmu w zakresie niepokrywanym dopłatą.

Jak otrzymam dopłatę (krok po kroku)

- Trzeba zawrzeć umowę najmu (lub umowy rezerwacyjnej) i sprawdzić listę gmin uczestniczących w programie w Biuletynie Informacji Publicznej Banku Gospodarstwa Krajowego. Następnie wybrać lokalizację mieszkania.

- Trzeba skontaktować się z wybraną gminą w sprawie możliwości najmu lokalu objętego prawem do dopłat lub zapoznaj się z informacjami o możliwości najmu takiego lokalu na jej stronie internetowej.

- W trakcie naboru organizowanego przez gminę trzeba złożyć wniosek o zawarcie umowy najmu i dokumenty potwierdzające, że nasze gospodarstwo domowe spełnia warunki najmu wskazane w uchwale rady gminy. Uwaga, aplikacja będzie podlegała ocenie punktowej.4.

- Jeśli spełniamy warunki określone przez gminę, znajdziemy się na liście kandydatów na najemców przekazanej wynajmującemu.

- Jeśli spełniamy wymagania w zakresie zdolności czynszowej (minimalny dochód lub odpowiedniej wysokości kaucja), wynajmujący poinformuje o warunkach, procedurze i terminie zawarcia umowy najmu (lub umowy rezerwacyjnej).

Ubieganie się o dopłaty do czynszu

Po zawarciu umowy najmu (lub umowy rezerwacyjnej) trzeba złożyć wniosek o dopłaty w urzędzie gminy.

Do wniosku należy dołączyć: kopię umowy najmu/umowy rezerwacyjnej, oświadczenia i zobowiązania wskazane w ustawie, w tym o liczbie osób w gospodarstwie domowym, dochodach za rok wskazany w ustawie, spełnianiu warunków majątkowych itd.

Gmina może wezwać do przedstawienia zaświadczeń potwierdzających prawdziwość złożonych oświadczeń, a także samodzielnie je zweryfikować.

Wójt (burmistrz lub prezydent miasta) ma miesiąc na wydanie decyzji w sprawie dopłat. Informacja o decyzji zostanie przekazana osobie starającej się oraz wynajmującemu.

W przypadku przyznania dopłaty,  wysokość czynszu zostanie skorygowana przez wynajmującego o wysokość miesięcznej dopłaty.

Czynsz pomniejszony o dopłatę trzeba płaćić bezpośrednio wynajmującemu. Dopłata zostanie natomiast przekazana przez gminę bezpośrednio na rachunek wynajmującego.

NRG, ministerstwo infrastruktury, PAP, jk

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszkanie plus: czynsze nie będą regulowane przez państwo, ale będą dopłaty dla najuboższych

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 17:48
W Mieszkaniu plus czynsze nie będą regulowane przez państwo, ale będą niższe niż aktualne na rynku - powiedział PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Dla najuboższych będa dopłaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkanie plus: będą dopłaty do najmu mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 17:56
Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek projekt ustawy o dopłatach do najmu - poinformował PAP wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Przypomniał, że projekt jest jednym z elementów pakietu Mieszkanie plus.
rozwiń zwiń