X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polskim firmom coraz trudniej sprzedawać swe wyroby za granicę

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 13:10
Spadek nowych zamówień eksportowych w polskim przetwórstwie utrzyma się - uważa ekonomista banku Credit Agricole Jakub Olipra. Jego zdaniem dane o PMI wskazują nie tylko na osłabienie popytu zewnętrznego, ale również wewnętrznego.
Za 5 miliardów złotych Polski Fundusz Rozwoju odkupi jedyny polski terminal kontenerowy DCT Gdańsk.
Za 5 miliardów złotych Polski Fundusz Rozwoju odkupi jedyny polski terminal kontenerowy DCT Gdańsk.Foto: Pixabay

Firma Markit podała w środę, że wskaźnik PMI dla Polski w grudniu zeszłego roku wyniósł 47,6 pkt. wobec 49,5 pkt. w listopadzie i wobec prognozy 49,5 pkt. Zauważono, że najnowszy wynik był najniższym od kwietnia 2013 roku.

Piąty miesiąc spadków

Według Markit wielkość produkcji i liczba nowych zamówień uległy zmniejszeniu w najszybszym tempie od czerwca 2009 roku, a liczba nowych zamówień eksportowych i zaległości produkcyjne spadły piąty miesiąc z rzędu. W komentarzu do wyników badań napisano, że mimo, iż w ostatnim miesiącu 2018 prognozy odnośnie przyszłej 12-miesięcznej produkcji uległy poprawie, dane dotyczące liczby nowych zamówień oraz zaległości produkcyjnych sugerują, że w najbliższym czasie trend spadkowy zostanie utrzymany.

Ekspert zaznaczył, że grudzień był drugim miesiącem z rzędu, w którym indeks PMI ukształtował się poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności. Ekonomista zauważył, że na zmianę wpływ miało obniżenie trzech składowych PMI (wskaźnika dla nowych zamówień, bieżącej produkcji i zapasów), zaś przeciwny efekt miały wyższe wkłady składowych dla zatrudnienia i czasu dostaw.

Słabnie też popyt wewnętrzny

Jego zdaniem w strukturze indeksu na szczególną uwagę zasługuje najsilniejszy od czerwca 2009 r. spadek nowych zamówień ogółem oraz obniżenie nowych zamówień eksportowych. 

"Warto zwrócić uwagę, że składowa dla nowych zamówień ogółem ukształtowała się poniżej składowej dla nowych zamówień eksportowych po raz pierwszy od lipca 2017 r. Oznacza to, że zamówienia krajowe obniżyły się silniej niż zamówienia zagraniczne. To z kolei wskazuje, że spadek zamówień ogółem w polskim przetwórstwie wynikał nie tylko z osłabienia popytu zewnętrznego, ale również wewnętrznego" - komentuje Olipra. W jego ocenie było to związane głównie z ograniczeniami podażowymi - brakiem wykwalifikowanych pracowników.

Słabsza koniunktura w przetwórstwie w strefie euro 

Ekonomista dodał, że w grudniu dalsze pogorszenie koniunktury w przetwórstwie odnotowano także w strefie euro, w tym w Niemczech i we Francji, oraz w Chinach, co związane jest ze spowolnieniem w światowym handlu, a także dekoniunkturą w branży motoryzacyjnej. "W konsekwencji oczekujemy, że w I kw. br. spadek nowych zamówień eksportowych w polskim przetwórstwie utrzyma się" - informuje Olipra. 

Tłumaczy, że w warunkach spadku nowych zamówień, firmy w poprzednich miesiącach nadrabiały swoje zaległości produkcyjne. W efekcie, składowa dla bieżącej produkcji pozostawała powyżej granicy 50 pkt., podczas gdy składowa dla zaległości produkcyjnych odnotowywała silne spadki. 

"Niemniej od dwóch miesięcy bieżąca produkcja w przetwórstwie obniża się, a w grudniu tempo jej spadku było najniższe od czerwca 2009 r. Wskazuje to, że bufor w postaci zaległych zamówień wyczerpał się, a w kolejnych miesiącach istnieje wysokie prawdopodobieństwo utrzymania się spadku bieżącej produkcji" - uważa Olipra. 

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojna handlowa USA-Chiny stała się faktem. Oba kraje „odpaliły” karne cła

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 08:35
W piątek weszła w życie pierwsza partia zapowiadanych karnych ceł na chiński eksport do USA, obejmująca towary warte 34 mld USD rocznie. Chiny ogłosiły natychmiastowy i proporcjonalny odwet, a prezydent USA Donald Trump grozi eskalacją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PAIH: fortuny są do zrobienia na rynkach całego świata

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 19:42
Polska Agencja Inwestycji i Handlu chce, by dla wielu rodzimych przedsiębiorców bodźcem do wyjścia w świat był udział w PAIH EXPO – I. Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą (25.10.2018). To właśnie podczas tego wydarzenia, Agencja i jej partnerzy zaprezentują kompleksową ofertę wsparcia firm w ich międzynarodowej aktywności.
rozwiń zwiń