X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ME o cenach prądu: to nie pomoc publiczna

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 13:20
Rozwiązania, wprowadzone w ustawie dotyczącej cen prądu, nie są pomocą publiczną, bo oddziaływują na wszystkie podmioty na rynku energii elektrycznej, ustawa nie zmienia zasad rynku konkurencyjnego i jest zgodna z prawem UE - poinformowało Ministerstwo Energii.
Ustawa przyjęta przez rząd ma obniżyć koszty prądu dla firm z branż energochłonnych.
Ustawa przyjęta przez rząd ma obniżyć koszty prądu dla firm z branż energochłonnych.Foto: NATTHAPONG SUNTORNDECH/Shutterstock.com

Jak poinformowało ME, "pomoc publiczną stanowią tylko instrumenty przynoszące korzyść wybranym kategoriom podmiotów". Tymczasem zasady, wprowadzone ustawą z 28 grudnia 2018 r. "dotyczą wszystkich podmiotów na rynku energii elektrycznej, zatem nie jest to rozwiązanie selektywne".

ME: wszystko zgodnie z unijnym prawem

"Energia jest towarem używanym bez wyjątku we wszystkich sektorach gospodarki oraz przez odbiorców indywidualnych. Ustawa nie zmienia również w żaden sposób zasad rynku konkurencyjnego, jeśli chodzi o sprzedaż energii elektrycznej na rynku giełdowym" - zaznaczyło ministerstwo. "W związku z powyższym rozwiązania zawarte w ustawie nie są sprzeczne z prawem UE" - oświadczyło ME.

W czwartek Komisja Europejska ogłosiła, iż oczekuje, że Polska notyfikuje ustawę. KE zaznaczyła, że państwa członkowskie są zobowiązane do notyfikowania o wszelkich działaniach pomocy publicznej przed ich wdrożeniem. "Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji od polskich władz, ale tego byśmy oczekiwali" - oświadczyła rzeczniczka KE Mina Andreewa. "Działamy na podstawie prawa europejskiego. Zgodnie z nim takie działania powinny być notyfikowane, aby Komisja mogła się im przyjrzeć. Tą kwestią zajmiemy się, gdy otrzymamy notyfikację" - powiedziała Andreewa.

Ministerstwo zaznaczyło, że będzie w stałym kontakcie z Komisją Europejską i "deklaruje stałą współpracę jak dotychczas". ME zaznaczyło, że obecnie przygotowuje rozporządzenia wykonawcze do ustawy. "W dokumentach tych znajdą się szczegółowe rozwiązania do realizacji ustawy" - podał resort.

Dzięki czemu prąd nie zdrożeje?

Ministerstwo przypomniało, że obowiązująca od 1 stycznia ustawa zakłada obniżenie akcyzy na energię elektryczną z 20 do 5 zł/MWh, obniżenie opłaty przejściowej dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej o 95 proc. i ustalenie poziomu cen i stawek opłat za przesył i dystrybucję energii na poziomie nie wyższym niż poziom z końca 2018 r. oraz cen energii na poziomie nie wyższym niż poziom z dnia 30 czerwca 2018 r.

"Przedsiębiorstwa, które z tego tytułu miałyby ponieść stratę otrzymają odpowiednie środki z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny" - przypomniało ME. Według resortu działania te pozwolą ustabilizować ceny energii elektrycznej w 2019 r. i pozostawić je na poziomie z 2018 r. "Dzięki temu obywatele nie będą musieli obawiać się wyższych rachunków za energię elektryczną" - zaznaczył resort energii.

PAP, ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek mocy na ostatniej prostej. O ile wzrosną nam rachunki za prąd

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2018 17:15
Negocjacje ostatecznego kształtu rynku mocy w Polsce są na ostatniej prostej. Jutro powinniśmy poznać treść rozporządzenia po zakończonych już konsultacjach. Wiemy już, że zgodnie z nowymi przepisami, będziemy płacić nie tylko za prąd, ale także za gotowość do jego dostarczenia. I własnie na ten temat z dr Maciejem Sokołowskim, ekspertem do spraw energetyki w radiowej Jedynce rozmawiała Justyna Golonko.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego drożeje prąd?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 09:00
Rosną ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym. Za dostawy prądu w przyszłym roku firmy będą musiały zapłacić o 50, a nawet 70 proc. więcej. Skala podwyżek dla gospodarstw domowych na razie nie jest znana. W tym przypadku taryfy przedstawiane przez operatorów zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Tchórzewski: wszystkie gospodarstwa domowe dostaną rekompensaty za energię

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:15
Rekompensaty z tytuły wzrostu cen energii dostaną wszystkie gospodarstwa domowe, bez względu na dochód - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Rozliczeniem mają się zająć dostawcy energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: podwyżek cen prądu nie będzie, obniżymy akcyzę

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 17:20
Obniżenie akcyzy na 5 zł od mWh energii, a także opłaty przejściowej o ok. 95 proc. - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, mówiąc o mechanizmach, jakie rząd proponuje, by uniknąć wzrostu cen energii. Premier poinformował też, że minister energii Krzysztof Tchórzewski zlecił audyt w spółkach energetycznych. 
rozwiń zwiń