more_horiz
Gospodarka

Aktywizacja zawodowa kobiet: program 500 + nie spowodował masowej rezygnacji z pracy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 14:06
Brak żłobków czy przedszkoli to dalej bariera w podjęciu pracy przez kobiety. Polacy nie narzekają jednak na problemy z łączeniem życia rodzinnego i wychowania dzieci, a większość z nich opieki instytucjonalnej wcale nie potrzebuje. Nie ma też exodusu z rynku pracy przez program 500+ - to najważniejsze dane z ostatniego badania Głównego Urzędu Statystycznego.
Audio
  • Czy na aktywizację zawodową kobiet miał wpływ program 500+ ? Sprawdzał w radiowej Jedynce Marcin Jagiełowicz, Naczelna Redakcja Gospodarcza
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

- Według danych GUS z opieki formalnej, czyli na przykład żłobków, przedszkoli czy opiekunów korzysta nieco ponad 43 procent Polaków. Ci, którzy nie korzystają najczęściej mówią o braku dostępu. Zniesienie tej przeszkody to podstawa w aktywizacji zawodowej - zwłaszcza kobiet - mówi Urszula Kryńska, analityk PKO BP.

Dla większości Polaków połączenie pracy zawodowej i opieki nad dziećmi nie stanowi problemu. Wśród barier dane GUS pokazują brak elastycznego grafika - dla 3/4 godziny pracy są sztywne.

Podobne badania przeprowadziły też inne kraje Unii Europejskiej. GUS dodał jednak do pytań ustalonych przez Eurostat jedno dotyczące wpływu programu 500+ na aktywizację zawodową Polaków. - Z niemal 6 milionów badanych niespełna 200 tysięcy osób zadeklarowało, że podjęło pracę lub zaczęło jej szukać dzięki 500+ - wyjaśnia Hanna Strzelecka z GUS.

Zdaniem Stanisława Szweda, wiceministra rodziny pracy i polityki społecznej - badanie nie potwierdza wcześniejszych doniesień o demotywowaniu Polaków do pracy przez program 500+.

Zdaniem Urszuli Kryńskiej na aktywizację zawodową kobiet największy wpływ ma zapewnienie opieki nad dziećmi.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Marcin Jagiełowicz, kw 

Zobacz więcej na temat: praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak