X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rzeczowo z Rzecznikiem": jakie są skutki deregulacji zawodu pośrednika sprzedaży nieruchomości?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 11:33
O skutkach deregulacji zawodu pośrednika nieruchomości, o tym, jak bronić się przed nieuczciwymi praktykami agentów - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Piórecki z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości w rozmowie z Karoliną Mózgowiec. 
Audio
  • O skutkach deregulacji zawodu pośrednika nieruchomości, o tym, jak bronić się przed nieuczciwymi praktykami agentów oraz o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Piórecki z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości w rozmowie z Karoliną Mózgowiec/Naczelna Redakcja Gospodarcza
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

 - Pięć lat temu zawód pośrednika nieruchomości został uwolniony, czyli praktycznie każda osoba może go wykonywać. Tak na prawdę wystarczy założyć działalność gospodarczą  - mówi  Andrzej Piórecki. A to zawód, który wymaga dużej wiedzy i odpowiedzialności.

Po deregulacji do Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości zaczęły napływać skargi dotyczące rzetelności obsługi klientów.  

Andrzej Piórecki zwrócił uwagę, że zawód agenta nieruchomości to nie tylko poznanie dwóch stron transakcji, ale kompleksowa obsługa np. przygotowanie dokumentów.

- Dopiero za kompleksową obsługę agent powinien dostać wynagrodzenie - dodał.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości wprowadziła własne licencje, które wydawane są po ukończeniu kursu. Rocznie takie kursy kończy kilkaset osób. Świadczy to o tym - zdaniem Andrzeja Pióreckiego - że ludzie wbrew deregulacji chcą się kształcić i chcą być rzetelnymi pośrednikami.

Na co uważać w kontaktach z pośrednikami sprzedaży nieruchomości?

Koniecznie trzeba poznać konsekwencje umowy na wyłączność oraz ustalić, za co konkretnie pośrednik otrzyma wynagrodzenie. Jak podkreśla Andrzej Piórecki, trzeba dokładnie przeanalizować zapisy w umowie dotyczące pośrednika. - Jeśli umowa jest bardzo ogólna, trzeba czytać to, co jest napisane drobnym drukiem. Umowa na wyłączność to określone konsekwencje - wyjaśnił.

Na rynku nieruchomości, po deregulacji zawodu pośrednika, pojawiło się kilka niepokojących zjawisk. To m.in. pobieranie od klientów opłat za zobaczenie mieszkania czy przejmowanie za wszelką cenę ofert sprzedaży lub wynajmu wystawionych przez osoby prywatne.

Będę zmiany w prawie

Polska Federacja Rynku Nieruchomości uważa, że konieczne jest przywrócenie uprawnień zawodowych, czyli kontroli osób, które mają wpływ na decyzje finansowe klientów. Doradzać w kwestiach długoterminowych kredytów na zakup nieruchomości nie powinny osoby, które nie są do tego przygotowane. Dlatego PFRN zabiega o zmiany w przepisach.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Karolina Mózgowiec, kw 

Zobacz więcej na temat: nieruchomości
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprzedałeś mieszkanie? Ulga mieszkaniowa wydłużona do 3 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 22:17
- Wydłużyliśmy do 3 lat okres, w którym można skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Rozszerzony został też katalog wydatków na cele mieszkaniowe - podał w czwartek na Twitterze resort finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: w Warszawie skrycie procedowano podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 14:53
- Bezczelność niektórych władz samorządowych polegała na tym, żeby te opłaty aktualizować "za pięć dwunasta". Miasto Warszawa skrycie procedowało podwyżkę opłat za użytkowanie wieczyste, nie mówiąc o tym ani słowem w październiku mieszkańcom Warszawy – powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
rozwiń zwiń