X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Małe gospodarstwa jeszcze rok będą składać oświadczenia a nie e-wnioski o płatności bezpośrednie

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 10:30
Do prac rządowych trafił projekt nowelizacji ustawy o płatnościach bezpośrednich, w którym resort rolnictwa proponuje przedłużenie na ten rok składania oświadczeń dla gospodarstw do 10 ha zamiast wypełniania elektronicznego wniosku.
Polska z funduszu rozwoju obszarów wiejskich w nowym, unijnym budżecie otrzyma ok. ośmiu miliardów euro - to o 3 miliardy euro mniej niż w obecnej perspektywie finansowej.
Polska z funduszu rozwoju obszarów wiejskich w nowym, unijnym budżecie otrzyma ok. ośmiu miliardów euro - to o 3 miliardy euro mniej niż w obecnej perspektywie finansowej. Foto: Bartolomiej Pietrzyk/Shutterstock.com

- Celem projektowanych zmian jest przedłużenie na 2019 r. rozwiązań zastosowanych w 2018 r. polegających na umożliwieniu rolnikom ubiegającym się o przyznanie płatności bezpośrednich i płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) złożenie - zamiast wniosku o przyznanie tych płatności - oświadczenia, w którym potwierdza brak zmian w porównaniu do wniosku złożonego w poprzednim roku - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Forma elektroniczna wniosków 

Według autorów tej noweli, w ubiegłym roku takie rozwiązanie uprościło procedurę wnioskowania o dopłaty. Polska, podobnie jest inne unijne kraje, ma obowiązek wdrażania tzw. bezprzestrzennego wniosku. W wyniku derogacji Polska takie wnioski musi wdrożyć do 2020 r. W 2018 r. co najmniej 25 proc. wniosków musiało być złożone w formie elektronicznej, a w 2019 r. ma to być 75 proc.

Podobnie jak w 2018 r. złożenie oświadczenia będzie oznaczało wnioskowanie o te same płatności co w poprzednim roku. Rolnicy będą mogli składać oświadczenia od 15 lutego do 14 marca na formularzu opracowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Z możliwości złożenia oświadczenia będą mogli skorzystać rolnicy, w gospodarstwach których nie nastąpiły zmiany w stosunku do wniosku wypełnionego w 2018 r.

400 tys. rolników złożyło oświadczenia 

W ubiegłym roku z oświadczenia zamiast wniosków złożyło 400 tys. rolników, szacuje się, że w tym roku skorzysta podobna ilość, co stanowi 30 proc. wszystkich beneficjentów dopłat bezpośrednich. Potencjalna liczba uprawnionych jest ok. 750 tys. osób. Oświadczenia są następnie przenoszone przez pracowników Agencji do systemu informatycznego, co jest uznawane przez KE jako złożenie wniosku elektronicznego.

W ubiegłym roku e-wnioski złożyło 900 tys. rolników

A powierzchnia gruntów objętych formularzem bezprzestrzennym wyniosła prawie 90 proc. całkowitej powierzchni deklarowanej do płatności. Szacuje się, że w 2019 r. zostaną osiągnięte podobne wielkości.

O dopłaty bezpośrednie ubiega się ok. 1 mln 350 tys. rolników

W projektowanej ustawie proponuje się ponadto zobowiązać Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do przesyłania wszystkim rolnikom częściowo wypełnionych wniosków formie papierowej wraz z materiałami graficznymi. 

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 

PAP, NRG, kw 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ARiMR: od tego roku obowiązują e-wnioski o dopłaty bezpośrednie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 17:46
W tym roku przełomową zmianą w przyjmowaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie będzie ich składanie drogą elektroniczną. Przygotowywana jest aplikacja takiego wniosku - poinformowała na konferencji prasowej w środę prezes ARiMR Maria Fajger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

E-wnioski o dopłaty bezpośrednie: przyspieszone prace nad projektem. Będą trzy nowe rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 08:25
Żadnych poprawek nie zgłoszono w II czytaniu rządowego projektu ustawy dotyczącego obowiązku składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) tylko w formie elektronicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Brukseli rusza walka o fundusze rolne

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 12:04
Nie tylko polscy rolnicy nie zgadzają się z cięciami funduszy europejskich obejmujących rolnictwo. Organizacje rolnicze zwierają szyki w Brukseli w walce o dopłaty bezpośrednie dla wsi. Szukają sojuszników i lobbują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyną pieniądze z tytułu płatności bezpośrednich

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 11:14
1,13 mln rolników otrzymało już zaliczki z tytułu płatności bezpośrednich za 2018 r. - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do 23 listopada na konta rolników trafiło 8,4 mld zł.
rozwiń zwiń