more_horiz
Gospodarka

Zamiana użytkowania wieczystego na własność: co z miejscami postojowymi?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 20:34
Od 1 stycznia tego roku, 2,5 miliona obywateli, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, stało się ich pełnymi właścicielami. Przekształcenie nastąpiło automatycznie, z mocy ustawy. Wątpliwości jednak wzbudzają garaże, a ściślej biorąc - miejsca postojowe.
Audio
  • Jak i kiedy zostaną przekształcone grunty pod garażami i miejscami postojowymi, wyjaśnia w radiowej Jedynce wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Przekształcaniu na własność będą podlegały miejsca postojowe, związane z funkcją mieszkania
Przekształcaniu na własność będą podlegały miejsca postojowe, związane z funkcją mieszkania Foto: shutterstock, l i g h t p o e t

− Przekształcaniu na własność będą podlegały miejsca postojowe, związane z funkcją mieszkania  - wyjaśniał w radiowej Jedynce wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń.

I dodaje, że w przypadku garaży wolnostojących, to likwidacja użytkowania wieczystego na tych gruntach nastąpi wraz z całościową likwidację użytkowania wieczystego.

Likwidacja użytkowania wieczystego na gruntach z garażami w II etapie

Likwidację użytkowania wieczystego na gruntach mieszkaniowych traktujemy jako pierwszy etap, drugim etapem będzie likwidacja użytkowania wieczystego w ogóle, ale to już dotyczy przedsiębiorców i wymaga uzgodnień z Komisją Europejską i nad tym pracujemy. Wtedy będzie likwidacja użytkowania wieczystego na wszystkich garażach i na wszystkich funkcjach, na których użytkowanie wieczyste się znajduje – mówi wiceminister.
Bonifikaty ws. garaży ma prawo udzielać samorząd

− Jeśli chodzi o bonifikaty, samorządy mają prawo udzielać ich i na mieszkania, i na garaże - podkreślił wiceminister Soboń.

Co z miejscami postojowymi?

−Ale obowiązku bonifikaty w ustawie nie ma  - zauważają samorządy. Dodatkowo, jeśli  chodzi o miejsca postojowe, problemem jest także wysokość opłat za nie, zwłaszcza że przy wykupie trzeba będzie zapłacić pełną kwotę  - mówi radca prawny Stanisław Witkowski.

I przypomina, że władze gmin różnicowały , w oparciu o obowiązujące prawo, stawki opłat – inne w przypadku mieszkań, inne – w przypadku miejsc postojowych. Ta, wzrastała często nawet do 3 procent.

Aby stawka wyniosła 1 procent, trzeba decyzję zaskarżyć

Ale nawet w takiej sytuacji jest możliwość obniżenia stawki do 1 procenta. W myśl nowej ustawy, kiedy otrzymamy zaświadczenie o przekształceniu i cenie, należy w ciągu dwóch miesięcy wystąpić o wydanie stosownej decyzji administracyjnej i ją zaskarżyć - uważa Stanisław Witkowski.

Zaświadczenia o przekształceniu będzie wydawać - z urzędu - odpowiednia jednostka samorządu terytorialnego. Ma na to 12 miesięcy. Procedurę będzie można przyspieszyć, w wyjątkowych wypadkach nawet do 30 dni.

Zaświadczenia dostaną także sądy prowadzące księgi wieczyste. Wpis do nich jest bezpłatny.


Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaświadczenie o prawie własności. Czy urzędnicy zdążą?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 16:40
Koniec użytkowania wieczystego. Od 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności. Eksperci rynku nieruchomości przestrzegają jednak przed bałaganem, jaki może pojawić się w pierwszych miesiącach obowiązywania nowego prawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Likwidacja użytkowania wieczystego: bonifikaty na gruntach skarbu państwa będą wyższe

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 16:09
Wiceminister Inwestycji i Rozwoju, Artur Soboń zapowiada, że wysokość bonifikaty za likwidację użytkowania wieczystego na gruntach skarbu państwa będzie mogła wzrosnąć.
rozwiń zwiń