more_horiz
Gospodarka

W grudnia 2018 roku bezrobocie było o 0,7 pkt. proc. niższe niż w tym samym miesiącu 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 20:00
Stopa bezrobocia w grudniu ubiegłego roku wyniosła 5,9 procent - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oznacza to, że było ono 0,7 pkt. proc. niższe niż w tym samym miesiącu 2017 r. Z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej resortu wynika, że w grudniu bez pracy było ponad 971 tysięcy osób.
W grudniu ubiegłego roku pracodawcy oferowali blisko 82 tysiące miejsc pracy.
W grudniu ubiegłego roku pracodawcy oferowali blisko 82 tysiące miejsc pracy.Foto: Pixabay.com

- Cieszymy się z bardzo dobrych wyników na rynku pracy. W grudniu 2018 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,9 proc., to mniej niż zakładaliśmy - mówił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed mówił w telewizji wPolsce.pl. 

Jego zdaniem przy tak niskim bezrobociu pojawiają się inne problemy, to np. kwestia osób długotrwale bezrobotnych. Oferta dla tych osób musi być bardzo precyzyjna. - Zależy nam na tym, aby urząd pracy efektywnie wykorzystywał środki - dodał. 

W porównaniu do listopada ubiegłego roku liczba bezrobotnych zwiększyła się o blisko 21 tysięcy, czyli o 2,2 procent. Jak napisano w komunikacie ministerstwa, najwięcej bezrobotnych przybyło w województwie pomorskim - jest to wzrost o 5,1 procent.

- Zasadniczymi powodami wzrostu bezrobocia w grudniu 2018 roku były między innymi powroty do ewidencji osób bezrobotnych po zakończeniu umów na czas określony, zakończenie prac sezonowych przede wszystkim w leśnictwie, ogrodnictwie i budownictwie, czy spadek liczby ofert pracy, jakimi dysponowały urzędy pracy - napisano w komunikacie.

Jednocześnie w grudniu ubiegłego roku pracodawcy oferowali blisko 82 tysiące miejsc pracy.

Jak wynika z danych Eurostatu, w październiku zeszłego roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,8 procent, podczas gdy unijna średnia to 6,7 procent.

IAR, NRG, kw 

Zobacz więcej na temat: bezrobocie praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspertka: stopa bezrobocia może jeszcze spaść

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 12:55
Bezrobocie spadnie jeszcze w październiku i listopadzie - oceniła ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk dane GUS w sprawie stopy bezrobocia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopa bezrobocia w październiku 2018 r. wyniosła 5,7 proc., czyli tyle samo co we wrześniu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 10:25
Stopa bezrobocia w październiku 2018 r. wyniosła 5,7 proc. wobec 5,7 proc. we wrześniu - podał GUS. Wcześniej Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podało, że - zgodnie z szacunkami resortu - stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,7 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza" stabilna sytuacja na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 14:30
Aktywność zawodowa Polaków, firmy rodzinne oraz start-upy były tematem audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24. Gośćmi Anny Grabowskiej byli Kazimierz Krupa (Kancelaria DrawBridge) oraz Mateusz Walewski (główny ekonomista BGK). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: w 2019 roku bezrobocie może być jeszcze niższe

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 07:40
- Jesteśmy w pozytywnej czołówce krajów europejskich jeżeli chodzi o najniższą stopę bezrobocia - powiedział na antenie Jedynki Stanisław Szwed. Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówił też o aktywizowaniu trwale bezrobotnych i zaznaczył, że w Polsce wciąż "potrzebujemy rąk do pracy".
rozwiń zwiń