X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski Alarm Smogowy: jeszcze dużo trzeba zrobić w walce o czyste powietrze

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 20:45
W ocenie Polskiego Alarmu Smogowego mimo ważnych dokonań w dziedzinie walki ze smogiem, trzeba zrobić jeszcze bardzo wiele, aby móc mówić o wyraźnych efektach. 
Audio
  • Z Adamem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego rozmawiał Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza

Podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji (08.01.2019 r) organizacja przedstawiła trzecią już, w ciągu ostatnich dwóch lat, ocenę działań podjętych przez rząd, mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Przypomniano, że w styczniu 2017 roku rząd ogłosił  piętnastopunktowy program walki ze smogiem, nazwany "Czyste Powietrze", wprowadzany w życie od września roku minionego.

Skupiając  się na ocenie dotychczasowej realizacji przedsięwzięcia, Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego, powiedział, że jest kilka dobrych informacji, kilka złych i kilka bardzo złych.

Zdaniem rzecznika PSP do tych pozytywów należy możliwości uzyskania dopłat przy wymianie kotłów i ocieplaniu domów, które przewidziano  w Programie "Czyste Powietrze", wyposażonym  w budżet wynoszący 103 mld złotych. Niepokój budzi fakt, że ten  program "zaczyna się zapychać" - podkreśla Siergiej.

Jego zdaniem osiąga on granice swojej przepustowości. Liczba składanych wniosków jest tak duża, że urzędy nie radzą sobie z ich obsługą. Stąd potrzeba wprowadzenia takich zmian, aby wnioski można było składać w większej liczbie punktów, a nie tylko w 16 Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konieczne jest stworzenie takich możliwości na terenie gmin.

Polski Alarm Smogowy pozytywnie ocenia wprowadzenie ulgi podatkowej dla tych, którzy chcą wymienić kocioł lub ocieplić dom. Taka ocena dotyczy również uruchomienia pierwszego programu wspierającego osoby najuboższe - Stop Smog. Zarazem PAS za ogromne niedopatrzenie uważa to, że program udzielania dotacji jak i ulga przeznaczone są tylko dla domów jednorodzinnych.

- Osoby mieszkające w domach wielorodzinnych i używające paliw stałych (zazwyczaj w piecach kaflowych), zostały pozbawione wsparcia przy wymianie źródła ogrzewania. W wielu województwach jest to poważny problem społeczny - napisano w materiałach dla mediów przygotowanych przez Polski Alarm Smogowy. 

- Gdybyśmy oceniali postęp rządowego programu jedynie po zmianach zapisów ustaw czy rozporządzeń, nasza ocena programu wypadłaby dużo lepiej - uważa  Andrzej Guła, lider Polskiego alarmu Smogowego. Niestety, w rzeczywistości sytuacja wygląda tak, że przyjmowane prawo i tworzone programy finansowe nie działają tak, jak  powinny.

Jako umiarkowany postęp oceniono wprowadzenie norm jakości węgla. Pojawiły się tu nowe uregulowania. Każdy kupujący  w składzie węgiel, ma być  świadomy tego, co kupuje ponieważ przysługuje mu stosowny certyfikat. Niestety nie ma dotychczas informacji jak to  rozwiązanie funkcjonuje  w praktyce.

- Nie są jeszcze przeprowadzane  kontrole w tych składach, mają się one dopiero pojawić i wówczas będziemy się przyglądać jak one przebiegają - zaznacza Piotr Siergiej.

Polski Alarm Smogowy zdecydowanie obniżył ocenę prowadzenia walki z zanieczyszczeniem powietrza powodowanym przez spaliny z silników samochodowych. To jest jedna z tych  bardzo złych  informacji.

Nie spełniły się bowiem oczekiwania dotyczące wprowadzenia kar za wycinanie  filtrów DPF. W Sejmie zaniechano prowadzenia prac nad takimi uregulowaniami, podobnie jak nad uszczelnianiem  kontroli i dokumentacji, dotyczącej jakości spalin samochodowych. Rzecznik PAS przypomina że w Europie silniki Diesla są już na cenzurowanym, jako emitujące duże ilości zanieczyszczeń, w tym rakotwórczych związków chemicznych i dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że te samochody kupowane po niskich cenach przez rodaków, będą pojawiały się na polskich drogach w coraz większej liczbie. Brakuje zatem regulacji, które zatrzymają  napływ tych  samochodów, wypychanych z innych krajów unijnych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 

Zobacz więcej na temat: smog
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

300 milionów zł na wymianę "kopciuchów". Rafał Trzaskowski ogłasza program walki ze smogiem

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 12:22
Warszawa przeznaczy 300 mln zł na wymianę starych pieców służących do ogrzewania mieszkań - zapowiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy smog spowija miasta, cierpią nasze ciała

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 13:00
Od kilku lat media głośno mówią o negatywnym wpływie smogu na zdrowie człowieka. Wbrew pozorom to nie krtań i gardło niszczy on najbardziej, a krwioobieg i serce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Woźny: Obniżyłbym progi alertów smogowych

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 12:32
Pełnomocnik premiera ds. rządowego programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny uważa, że trzeba obniżyć progi alertów smogowych. Rozmowy w tej sprawie są prowadozne z ministrami zdrowia i środowiska. 
rozwiń zwiń