more_horiz
Gospodarka

Przekop Mierzei: samorządowcy pomorscy i organizacje ekologiczne odwołały się od decyzji środowiskowej

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 17:04
Zarząd woj. pomorskiego i organizacje ekologiczne mają zastrzeżenia do zapisów przyrodniczych w decyzji środowiskowej dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Złożyły od niej odwołania do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Przekop Mierzei Wiślanej ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury.
Przekop Mierzei Wiślanej ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury.Foto: NASA/public domain/wikimedia commons

Poinformowała o tym PAP we wtorek rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie Justyna Januszewicz.

Odwołania od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji "Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską z lokalizacją w Nowym Świecie, które złożyły zarząd woj. pomorskiego i organizacje ekologiczne, przekazaliśmy do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska" - podała Januszewic.

Kto nie zgadza się z decyzją środowiskową? 

Wśród organizacji pozarządowych, które nie zgadzają się z zapisami decyzji środowiskowej są Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie Ekologiczne EkoUnia oraz Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody w Polsce z siedzibą w Krzykałach.

- Instytucje i organizacje kwestionują zapisy decyzji środowiskowej w kontekście przyrodniczym. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska jest organem drugiej instancji wobec Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie. On teraz będzie analizował sprawę - wyjaśniła Januszewicz. Dodała, że w najbliższym czasie mogą jeszcze wpływać kolejne odwołania.

Dodała, że wraz z odwołaniami od decyzji środowiskowej napłynęły dwa zażalenia na postanowienie o nadaniu decyzji środowiskowej rygoru natychmiastowej wykonalności. Złożyły je dwa stowarzyszenia ekologiczne i zażalenia także zostały przekazane do GDOŚ.

Kilka ważnych faktów 

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie 5 grudnia podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji. Jak uznał, proponowany do realizacji wariant Nowy Świat jest najkorzystniejszy z przyrodniczego punktu widzenia, a ulokowanie kanału żeglugowego w tym miejscu ogranicza ingerencję w środowisko i pozwala na uniknięcie znaczących negatywnych oddziaływań.

W decyzji określono kilkadziesiąt warunków korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych.

Pierwsze jednostki popłyną przez kanał w 2022 roku 

Jak zapowiada resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pierwsze jednostki przez kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będą mogły przepłynąć w 2022 r. Inwestycja ma kosztować ok. 880 mln zł; będzie finansowana w całości z budżetu państwa.

Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. 

PAP, NRG, kw 

Zobacz więcej na temat: infrastruktura Mierzeja Wiślana
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ruszają prace przy budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 17:14
Pierwsza łopata pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie zostanie symbolicznie wbita we wtorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza największa polska inwestycja morska: kanał przez Mierzeję Wiślaną

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 13:14
Symbolicznym wbiciem łopaty pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, łączącego Zatoką Gdańską z Zalewem Wiślanym, rozpoczęła się największa polska inwestycja morska, pozwalająca na połączenie portu w Elblągu z Bałtykiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RDOŚ w Olsztynie wydała decyzję środowiskową w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 15:04
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji "Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską z lokalizacją w Nowym Świecie" - podała PAP w środę rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną: są pozwolenia, jest przetarg

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 17:56
- Dzisiaj ogłosiliśmy przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną - poinformował w poniedziałek PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
rozwiń zwiń