X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dlaczego RPP nie zmienia stóp procentowych?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 10:20
Dlaczego stopy procentowe nie zostaną zmienione przez co najmniej najbliższy rok, mówili m.in. goście audycji „Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
  • Dlaczego stopy procentowe nie zostaną zmienione przez co najmniej najbliższy rok, mówili m.in. goście audycji „Rządy Pieniądza Polskim radiu 24./Anna Grabowska/.Cz. 1/
  • O obliczach regionalnych bezrobocia w Polsce, mówili goście audycji „Rządy Pieniądza Polskim radiu 24./Anna Grabowska//Cz.2/
Jak wynika z analizy NBP, dotyczącej projekcji inflacji, która jest kluczowym kryterium decydującym o poziomie stóp, że inflacja tak w tym roku oraz w roku przyszłym utrzyma się na poziomie tzw. celu inflacyjnego.
Jak wynika z analizy NBP, dotyczącej projekcji inflacji, która jest kluczowym kryterium decydującym o poziomie stóp, że inflacja tak w tym roku oraz w roku przyszłym utrzyma się na poziomie tzw. celu inflacyjnego.Foto: pixabay

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego oraz  dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek uważała, że na środowym posiedzeniu Rada nie zmieni stóp, o czym świadczą deklaracje wszystkich członków RPP.

− Z ich deklaracji wynikało, że nie widzą w tym roku żadnego powodu aby podnosić stopy procentowe – mówi gość Polskiego radia.

I przypomina, że jak wynika z analizy NBP, dotyczącej projekcji inflacji, która jest kluczowym kryterium decydującym o poziomie stóp, że inflacja tak w tym roku oraz w roku przyszłym utrzyma się na poziomie tzw. celu inflacyjnego.

− A to oznacza, że trudno spodziewać się reakcji Rady i podniesienia stóp procentowych, nawet pamiętam wypowiedź jednego z członków rady z ostatnich miesięcy ubiegłego roku, że można myśleć o obniżce stóp procentowych – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

A to oznacza, że Polacy posiadający kredyty, mogą spać spokojnie.

Tyle, że o ile posiadacze pożyczek się cieszą, to osoby trzymające środki na lokatach – nie mają radosnych min.

Jak mówi dr. Artur Bartoszewicz niskie oprocentowanie lokat nie tylko nie zachęcają do lokat, ale wręcz pobudzają do ucieczki pieniądza w inne inwestycje, np. mieszkaniowe.

− To nie zawsze jest dobra wiadomość dla gospodarki  – zauważa ekonomista.

Mamy do czynienia z tanim pieniądzem, wiele osób bierze kredyty i lokuje pieniądze w sektor mieszkaniowy.

− To może doprowadzić do bańki mieszkaniowej, a to oznacza pogorszenie sytuacji zaciągających kredyty, bo banki będą zmuszone podnieść koszty obsługi, a przedsiębiorcy, którzy korzystali z taniego pieniądza też będą mieli kłopot – mówi dr. Bartoszewicz.

Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy w 2019 r. wzrosną stopy procentowe?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 14:39
Czy wzrost cen energii „napędzi” inflację i zmusi Radę Polityki Pieniężnej do podniesienia stóp procentowych w 2019 r., zastanawiali się m.in. w audycji „Rządy Pieniądza” Polskiego Radia 24: dr. Cezary Mech, b. wiceminister finansów, Arkadiusz Pączka, Pracodawcy RP oraz Marian Szołucha z Akademii Vistula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP: stopy procentowe bez zmian. Szef NBP zapowiada, że nie zmienią się do 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 17:55
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu kolejny raz pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. To oznacza, że nie zmieni się oprocentowanie kredytów i lokat w złotych. Prezes NBP prof. Adam Glapiński, że ich poziom powinien zostać utrzymany do 2022 r.
rozwiń zwiń