X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jadwiga Emilewicz: mamy technologię azotku galu, która wyprzedza polski przemysł o wiele lat

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 16:22
Agencja Rozwoju Przemysłu stawia na nowe technologie. ARP udzieliła prawie 15 mln zł pożyczki Instytutowi Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk na zakup spółki Ammono, która opracowała technologię wytwarzania najlepszej jakości kryształów azotku galu.
Audio
  • Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że sytuacja jest wyjątkowa - mamy technologię, która wyprzedza polski przemysł o wiele lat/ Informacyjna Agencja Radiowa
  • Wiceprezes ARP Paweł Kolczyński mówi, że na świecie są trzy technologie produkcji kryształków azotku galu/Informacyjna Agencja Radiowa
  • Dyrektor Instytutu Wysokich Ciśnień PAN profesor Izabela Grzegory podkreśliła, że instytucja ta mocno stawia na badania i rozwój.
Minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz podczas konferencji poświęconej udzieleniu pożyczki celowej Instytutowi Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, 9 bm. w Warszawie. Środki w wysokości prawie 15 mln zł zostaną przeznaczone na zakup spółki Ammono - producenta azotku galu.
Minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz podczas konferencji poświęconej udzieleniu pożyczki celowej Instytutowi Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, 9 bm. w Warszawie. Środki w wysokości prawie 15 mln zł zostaną przeznaczone na zakup spółki Ammono - producenta azotku galu.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Może on mieć bardzo szerokie zastosowanie - między innymi w optoelektronice i elektronice. 

Wiceprezes ARP Paweł Kolczyński mówi, że na świecie są trzy technologie produkcji kryształków azotku galu. Dodał, że dzięki wsparciu udzielonemu przez Agencję, dwie z tych technologii będą rozwijane pod patronatem Instytutu Wysokich Ciśnień PAN. - Mamy nadzieję, że azotek galu przyczyni się do rozwoju innowacji - podkreślił.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową - mamy technologię, która wyprzedza polski przemysł o wiele lat. Podkreśliła, że technologie związane z azotkiem galu będą rozwijane. - Myślę, że wkraczają w kolejną fazę rozwoju - uzupełniła. 

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. udzieliła pożyczki w wysokości 14,72 mln zł Instytutowi Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk (IWC PAN). Środki te IWC PAN przeznaczy na zakup spółki Ammono S.A. Dzięki temu przejmie technologię produkcji kryształów podłożowych z azotku galu oraz infrastrukturę umożliwiającą prowadzenie tej produkcji.

IWC PAN jest zaangażowany w działalność Ammono od 1,5 roku. W tym czasie Instytut pełnił funkcję dzierżawcy, a spółka mimo ogłoszonej w 2015 roku upadłości likwidacyjnej odnotowała wzrost sprzedaży. W takiej formule Instytut nie mógł jednak w pełni zreorganizować przedsiębiorstwa. Umożliwiło to dopiero finansowanie pozyskane od ARP S.A.

– W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju bardzo mocno podkreśla się potrzebę tworzenia w Polsce rozpoznawalnych globalnych marek. Mamy ku temu wszystkie zasoby, a przede wszystkim utalentowanych naukowców. To oni opracowali azotek galu, który jest opisywany w literaturze fachowej jako przełomowa innowacja w dziedzinie optoelektroniki i elektroniki, porównywalna do wdrożenia produktów na bazie krzemu. Dziś produkcja w oparciu o tę technologię potrzebuje dofinansowania. Cieszę się, że środki na to znalazła Agencja Rozwoju Przemysłu, instytucja, która od lat wspiera polski przemysł – mówi Jadwiga Emilewicz, minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Ammono S.A. to spółka założona w 1999 roku przez polskich naukowców, którzy opracowali największy i najlepszej jakości kryształ azotku galu. Płytki wycinane z tych kryształów znajdują zastosowanie jako podłoża w technologii Blu-ray (tzw. niebieskim laserze), czy LED-ach dużej mocy stosowanych np. w lampach samochodowych. Można je znaleźć także w konwerterach prądu w autach hybrydowych i elektrycznych. Rozwijanie tych technologii wymaga jednak inwestycji, które dzięki środkom ARP S.A. zapewni Instytut Wysokich Ciśnień PAN.

- Agencja Rozwoju Przemysłu zawsze chętnie bierze udział w perspektywicznych, innowacyjnych projektach z dobrym biznesplanem. Instytut Wysokich Ciśnień PAN pozyskał od nas środki w wysokości prawie 15 mln złotych, które pozwolą na dalsze rozwijanie technologii opartej na azotku galu. Dodam, że na świecie istnieją tylko trzy technologie krystalizacji tego związku chemicznego, a dzięki włączeniu spółki do Instytutu, dwie z nich będą rozwijane w Polsce. To bardzo ważne dla budowania trwałych przewag konkurencyjnych naszej gospodarki. Cieszę się, że możemy mieć w tym swój udział - podkreśla Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

Po sfinalizowaniu transakcji, majątek Ammono stanowił będzie część majątku Instytutu. Zostanie on wewnętrznie wyodrębniony w postaci tzw. linii pilotażowej, na której prowadzona będzie produkcja podłoży z azotku galu. Część badawcza natomiast połączona zostanie z zasobem laboratorium badawczego IWC, gdzie prowadzone będą dalsze prace nad udoskonaleniem technologii produkcji podłoży. Nowo powołany dział B+R, będzie opracowywać i wprowadzać rozwiązania do produkcji - transfer wiedzy będzie prosty, a jego koszty ograniczone, bo wszystko odbywa się wewnątrz Instytutu. Wytwarzane produkty będą sprzedawane do jednostek badawczych i działów badań i rozwoju firm przemysłowych, co najmniej do czasu komercjalizacji.

- Z naszego punktu widzenia w przypadku tej transakcji bardzo ważny jest rachunek ekonomiczny. Dzięki 1,5 rocznej dzierżawie wiemy jak działa Ammono i jakie obszary trzeba wesprzeć, żeby wykorzystać w pełni zasoby spółki. Jednocześnie jako jednostka naukowo-badawcza mocno stawiamy na badania i rozwój. Połączenie technologii istniejących w przedsiębiorstwie z naszymi możliwościami zaowocuje nowymi rozwiązaniami i technologiami. Azotek galu przez nas produkowany jest o najwyższej jakości strukturalnej, a to podstawa do dalszego rozwoju Przemysłu 4.0, elektromobilności i e-mobilności. W innowacjach zawsze musimy wybiegać w przyszłość, być o krok dalej. Dlatego cieszę się, że znaleźliśmy partnera w postaci Agencji Rozwoju Przemysłu, która nam to umożliwiła – powiedziała prof. Izabella Grzegory, dyrektor Instytutu Wysokich Ciśnień PAN.

IWC PAN uzyskało listy intencyjne od kluczowych odbiorców potwierdzające ich zapotrzebowanie na podłoża azotku galu na najbliższe kilka lat. Aktualnie projekt jest na etapie badań i rozwoju. Instytut szacuje, że za ok. 2 lata dopracuje technologię produkcji podłoży 2- calowych, które znajdą zastosowanie w przemyśle. Wtedy będzie możliwa ich komercjalizacja. Do  tego czasu Instytut na linii pilotażowej produkował będzie podłoża 1 i 1,8-calowe, które będą sprzedawane innym jednostkom badawczym do celów badań i rozwoju.

NRG, IAR, kw 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak