X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski azotek galu z szansą na komercjalizację

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 21:00
Azotek galu to produkt należący  do drugiej grupy półprzewodników, po tych związanych z krzemem, który może mieć niezwykle szerokie zastosowanie. Polscy naukowcy opracowali największy i najlepszej jakości kryształ azotku galu. 
Audio
  • Polscy naukowcy opracowali największy i najlepszej jakości kryształ azotku galu. Więcej na ten temat w materiale Dariusz Kwiatkowskiego/Naczelna Redakcja Gospodarcza

Płytki wycinane z tych kryształów są używane jako podłoża w tak zwanym niebieskim laserze, czyli technologii Blue-ray, lampy LED dużej mocy stosowane są  na przykład w reflektorach  samochodowych przy wykorzystaniu niebieskich laserów.  Można je też zastosować  w  konwerterach  prądu w autach hybrydowych czy  elektrycznych.

Rewolucja związana z azotkiem galu rozpoczęła się w końcu lat osiemdziesiątych i trwała w latach dziewięćdziesiątych. Wszyscy znamy dziś ledy,  tak jak krzem używany w telefonach komórkowych czy w komputerach.

- Mamy bardzo duże doświadczenie w pracach nad krystalizacją azotku galu,a także nad optoelektronicznymi przyrządami. Obecnie można mówić o drugiej rewolucji związanej ze stosowaniem tego produktu dlatego, że ma on bardzo wysokie napięcia  przebicia i zaczyna być stosowany w elektronice wysokich mocy oraz  elektronice wysokiej częstotliwości - wyjaśnia prof. Michał Boćkowski  z  Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk i dodaje, że azotek galu może być wykorzystany do budowy tranzystorów, stosowanych wszędzie. Na przykład w komputerach, telefonach  komórkowych, w przemyśle zbrojeniowym, we wszystkim co dotyczy elektromobilności i e-mobilności.

Potrzeba tam bowiem podłoży wytworzonych w oparciu o azotek  galu. Polacy mają ogromne zasługi na polu naukowym związanym z azotkiem galu. Wśród naukowców zajmujących się tą problematyką odnoszących duże sukcesy, jest prof. Michał Leszczyński, z Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, a zarazem współzałożyciel firmy TopGan, który w ramach projektu Grant V4 Japan współpracował między innymi z laureatem Nagrody Nobla profesorem Hiroshi Amano. Skupiano się tu głównie na konstruowaniu  diod laserowych.

W Polsce podejmowano  próby mające na celu komercjalizację zastosowań azotku galu. Swego czasu  w efekcie współpracy czterech polskich naukowców z japońską firmą Nichia Corporation, powstała firma Ammono S.A. Przedsiębiorstwo miało duże osiągnięcia  technologiczne, ale w 2015 roku upadło. Odbyło się 5 przetargów,  jednak nikt nie był zainteresowany zakupem firmy.

W końcu postanowił ją kupić Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, z myślą o tym , aby unikalną  technologię produkcji azotku galu utrzymać w Polsce i móc ją rozwijać. - Ponieważ uważamy, że w tej rewolucji dotyczącej elektroniki jak i w tej optelektronicznej wcześniejszej mieliśmy  swój udział i możemy go mieć dalej. Ten udział może być znaczący jeśli ma się takie podłoże w postaci azotku galu. Współpracujemy z Japonią, Stanami Zjednoczonymi, z całą Europą i uważamy, że możemy w Polsce rozwinąć tę technologię - podkreśla prof. Michał Boćkowski.

Przejęcie firmy Ammono jest wprowadzeniem jej do Instytutu Wysokich Ciśnień PAN

Firma podlega restrukturyzacji polegającej  między innymi na dokonaniu podziału na  laboratorium i część pilotażową produkującą podłoża z azotku galu. Plan przewiduje też założenie w ciągu dwóch lat kolejnej firmy i skomercjalizowanie technologii. Naukowcy myślą także o podjęciu prac nad tranzystorami,  wykorzystując wypracowane w Instytucie  własne technologie. 

- Na bazie podłoży ammonotermalnych możemy pokusić się o zrobienie tranzystorów wysokiej mocy i wysokich częstotliwości o najlepszych parametrach światowych zaznacza profesor Michał Boćkowski.

Zakup firmy Ammono  przez Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk był możliwy dzięki pożyczce otrzymanej od Agencji Rozwoju Przemysłu.

ARP inwestuje w innowacyjną przyszłość  

- Jednym z zasadniczych zadań Agencji Rozwoju Przemysłu jest wspieranie przedsięwzięć innowacyjnych - podkreśla Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Jego zdaniem w  przypadku sfinansowania przedsięwzięcia Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, udało się zabezpieczyć jedną z unikatowych technologii przed zniknięciem z rynku.

Wiceprezes ARP podkreśla, że Polska jest na świecie liderem w produkcji kryształów azotku galu. Na świecie wykorzystywane są trzy technologie. Dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z Agencji   dwie z nich będą rozwijane przez Instytut Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk. - Uważam, że są to technologie przyszłościowe. Finansowanie, którego udzieliliśmy jest zabezpieczone, wierzymy, że działalność którą będzie rozwijał Instytut w pełni zagwarantuje wywiązanie się z zobowiązań finansowych w stosunku do Agencji. Sama pożyczka posiada również szereg zabezpieczeń, które gwarantują jej spłacenie - dodaje. Kwota pożyczki to około 15 mln złotych. 

Zachowanie unikalnej technologii ważne dla Polski 

- Dofinansowanie  Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk  sprawia, że będzie ona mogła z rąk syndyka wykupić spółkę  Ammono posiadającą technologie związane z  produkcją azotku galu. Należą one do przełomowych, mogących posłużyć nam do zrewolucjonizowania świata półprzewodników i tranzystorów. Dzięki tej pożyczce będziemy mogli te technologie zachować w spółce, której właścicielem będzie instytut badawczy. Dlatego pożyczka Agencji Rozwoju Przemysłu  jest tak ważna - zaznacza Piotr  Dardziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw 

 

Zobacz więcej na temat: innowacyjność innowacje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jadwiga Emilewicz: mamy technologię azotku galu, która wyprzedza polski przemysł o wiele lat

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 16:22
Agencja Rozwoju Przemysłu stawia na nowe technologie. ARP udzieliła prawie 15 mln zł pożyczki Instytutowi Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk na zakup spółki Ammono, która opracowała technologię wytwarzania najlepszej jakości kryształów azotku galu.
rozwiń zwiń