X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister Kowalczyk: odstrzał dzików tylko w jednym pasie, ma chronić zdrowe dziki przed ASF

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:23
Jak powiedział w radiowej Jedynce minister środowiska Henryk Kowalczyk, odstrzał dzików będzie dokonywany tylko w określonym pasie terytorium, tak, aby tam wyeliminować zarażone dziki i tym samym chronić przed zarazą zdrowe zwierzęta i postawić tamę przed rozprzestrzenianiem się choroby na całą Polskę.
Audio
  • O tym , że odstrzał dzików ma przebiegać tylko w jednym pasie, i ma chronić zdrowe dziki oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF na teren całego kraju, mówił w radiowej Jedynce Minister Środowiska Henryk Kowalczyk./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Odstrzał dzików będzie dokonywany tylko w określonym pasie terytorium, tak, aby tam wyeliminować zarażone dziki i tym samym postawić tamę przed rozprzestrzenianiem się choroby w całej Polsce.
Odstrzał dzików będzie dokonywany tylko w określonym pasie terytorium, tak, aby tam wyeliminować zarażone dziki i tym samym postawić tamę przed rozprzestrzenianiem się choroby w całej Polsce. Foto: shutterstock, Neil Burton

I dodaje, że zaraza przekroczyła linię Wisły, stąd próbuje się ograniczyć jej migrację, tak aby strefa choroby nie przesuwała się na zachód.

− Pierwszą rzecz, którą zrobiliśmy, to linia autostrady A1, która ma być taką naturalna barierą. Okazuje się bowiem, że nie stanową jej rzeki, bo dziki potrafią przez nie przepłynąć – mówi Kowalczyk.

Odstrzał będzie dokonywany tylko w określonym pasie terytorium, tak, aby tam wyeliminować zarażone dziki

I dodaje, że zalecenia mówią o rozdzieleniu dwóch populacji dzików – tych zarażonych, od tych jeszcze wolnych od choroby, gdyż bez tego te ostatnie wcześniej czy później zarażą się chorobą i padną.

− I stąd koordynacja polowań, aby tych dzików nie przepędzać z miejsce na miejsce, ale żeby pozostały one w jednym pasie – mówi Kowalczyk.

I dodaje, że w tym pasie będą dokonywane polowania, aby tam właśnie pojawiało się jak najmniej chorych dzików, które mogą przenosić chorobę.   

Kowalczyk: nasze działanie ma chronić populację zdrowych dzików

− To jest działanie, które ma chronić populację zdrowych dzików i mówienie, że prowadzimy jakąś eksterminację w całej Polsce, jest absolutnie fałszywą tezą – podkreśla minister.

I podsumowuje, że to działanie ma służyć rozdzieleniu dzików zdrowych od chorach.

− Jeśli nic byśmy nie robili, to po jakimś czasie okazałoby się, że cała Polska znajduje się w strefie występowania ASF i wtedy wszystkie dziki padną – mówi minister środowiska.

W Polsce największym źródłem występowania ASF są dziki

Jak dodaje, dziki są największym źródłem występowania choroby ASF.

− Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś zawiezie tego wirusa na tereny wiejskie, ale oceniam, że bioasekuracja jest w Polsce na tyle zorganizowana i dobrze prowadzona, że nie ma sytuacji przewożenia wirusa innymi sposobami – mówi Henryk Kowalczyk.

Przy odkryciu ASF w gospodarstwie zasada jest tylko jedna – wybicie całego stada świń

Przypomina, że w przypadku odkrycia wirusa na terenie hodowli trzody, trzeba wybić całe stado i je zutylizować, nawet jeśli liczy ono tysiące sztuk. Są też oczywiście ograniczenia dotyczące sąsiedztwa i nie ma mowy o produkcji czy eksporcie.

Minister rolnictwa: nie wydałem polecenia masowego odstrzału, ale o skoordynowanie zaplanowanych polowań

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił w radiowej Trójce, że minister środowiska nie wydał polecenia masowych polowań na dziki, a tylko zwrócił się do Polskiego Związku Łowieckiego o skoordynowanie już zaplanowanych polowań.

- Poprosiłem o to, aby przez trzy najbliższe weekendy koła łowieckie tak skoordynowały polowania na sąsiednich obszarach, aby odstrzał był skuteczny - wyjaśnił minister.

Odstrzał dzików ma być jedną z metod walki z Afrykański Pomorem Świń.

Polska mierzy się z problemem ASF od 2014 r.

Na chorobę nie ma skutecznego lekarstwa medycznego, nie ma też innych, skutecznych rozwiązań, są za to obawy, że choroba może się rozprzestrzenić i zagrozić hodowli trzody chlewnej w Polsce, stanowiącej jedną z ważniejszych gałęzi produkcyjnych polskiej wsi.

Polska wieś w dużej części żyje z produkcji trzody chlewnej

Warto wiedzieć, że produkcja  wieprzowiny stanowi 40 prod. produkcji mięsa w Polsce, resztę - 50 proc. stanowi drób i 10 proc. mięso wołowe. Produkcją trzody chlewnej zajmuje się ponad 230 tys. gospodarstw trolnych.

Pogłowie trzody chlewnej wynosi obecnie w Polsce, jak informje GUS,  około 12 mln sztuk.

Najwięcej trzody chlewnej chowa się w na Kujawach, Podlasiu, na obszarze Niziny Wielkopolskiej.

W Polsce populacja dzików powyżej 215 tysięcy

Z Małego Rocznika Statystycznego wynika, że w roku 1995 r. było w Polsce 81 tys. dzików, w 2005 - 174 tys.; a w 2017 - 215 tys. dzików. Według ujętych tam szacunków odstrzał dzików w sezonie 1995/96 wynosił 76 tys., w 2005/2006 – 138 tys., a w 2016/2017 – 301 tys.

Prof. Kowalczyk: łatwiejszy dostęp do pokarmu sprawia, że dziki szybciej się mnożą

Łatwiejszy dostęp do pokarmu – szczególnie kilkunastokrotne zwiększenie uprawy kukurydzy sprawia, że dziki szybciej dojrzewają, a także mają liczniejsze mioty. Liczebności populacji nie ograniczają też już tak znacznie jak kiedyś surowe zimy -powiedział w rozmowie z PAP biolog, prof. Rafał Kowalczyk. Ponadto dziki są dokarmiane przez myśliwych, którzy wykładają im duże ilości karmy na nęciskach.

ASF – czym jest i skąd przyszła choroba

Afrykański pomór świń (ASF – African swine fever) to groźna, wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba, która stanowi obecnie jedno z największych wyzwań dla hodowców trzody chlewnej.

Po raz pierwszy została opisana u świni domowej w Kenii w 1921 roku.  Bardzo szybko odkryto, że wirus ten występuje także wśród guźców afrykańskich, dzikich świniowatych spokrewnionych z naszym europejskim dzikiem.

Główne źródło wirusa dla świń domowych stanowią dzikie świnie, będące bezobjawowymi nosicielami i siewcami zarazka oraz chore lub ozdrowiałe świnie domowe.

Pierwszy cykl „leśny” zakłada zarażanie się świń domowych od dzików, u których choroba ma przebieg bezobjawowy.

Ta droga rozprzestrzeniania się wirusa może mieć bardzo duże znaczenie – w latach 2015 – 2017 zidentyfikowano prawie 8000 dzików z obecnym wirusem ASF na terenie Polski oraz pobliskich krajów bałtyckich.

NRG, Aleksandra Tycner, IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ASF: wirus u dzików jest już po lewej stronie Wisły

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 20:24
Dziki stanowią nadal największe zagrożenie dla prznoszenia afrykańskiego pomoru świń. Do tej pory zanotowano już 600 przypadków wywołanych przez te zwierzęta w Polsce. Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, odnaleziono kolejne padłe cztery dziki. Tyle, że martwe zwierzęta znalazły się po lewej stronie Wisły, która dotychczas odgradzała obszar wystepowania zarazy. Mowa o czterech padłych dzikach w gminie Izabelin na Mazowszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ASF: 1,5 tys. przypadków wirusa u dzików

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 15:48
Około półtora tysiąca przypadków afrykańskiego pomoru świń stwierdzono u dzików na terytorium Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie perspektywy przed hodowcami trzody?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 10:55
Rosnąca konkurencja na rynku światowym sprawia, że rok 2018 jest dla polskich hodowców trzody i przetwórców mięsa trudniejszy niż poprzedni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eliminacja dzików pomoże w zwalczaniu ASF

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 17:04
Zminimalizowanie pogłowia dzików, większe zaangażowanie rolników, a także wzmocnienie służb weterynaryjnych i pomoc Unii Europejskiej, pomogą w zwalczaniu choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) - zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. - Jest to dla Polaków spory problem, bo my już mamy duży spadek hodowli trzody - komentował słowa ministra w Polskim Radiu 24 senator Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący NSZZ RI "Solidarność", przewodniczący senackiej komisji rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: od poniedziałku wnioski na bioasekurację przeciwko ASF

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 13:40
Od 5 listopada do 4 grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór wniosków o uzyskanie pomocy przy inwestycjach, związanych z bioasekuracją w gospodarstwach, mającą chronić przed Afrykańskim Pomorem Świń.
rozwiń zwiń