more_horiz
Gospodarka

Na GPW spadki. Najbardziej traciły spółki z WIG20

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 17:35
Warszawska giełda zakończyła dziś sesję na czerwono. Indeks największych spółek WIG 20 stracił  0,28 procent.
Audio
  • O nie najlepszych nastrojach na warszawskiej giełdzie - mówił w radiowej Jedynce Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Warszawska giełda zakończyła dziś sesję na czerwono. Indeks największych spółek WIG 20 stracił  0,28 procent.
Warszawska giełda zakończyła dziś sesję na czerwono. Indeks największych spółek WIG 20 stracił 0,28 procent. Foto: shutterstock, REDPIXEL.P

− W czwartek nastroje na warszawskiej giełdzie nie były najlepsze -  komentuje Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Jak wyjaśnia, przyczyną były obawy inwestorów, o korektę na Wall Street, która w ciągu dwóch tygodni zanotowała ponad 10-procentowy wzrost indeksów.

− I faktycznie, te obawy się zmaterializowały i  na amerykańskim rynku akcji korekta się rozpoczęła, mówił analityk.

Jak dodawał, ponieważ korekta napłynęła z globalnych rynków, na warszawskim parkiecie traciły głównie duże spółki, natomiast zmiany indeksów małych i średnich oscylowały wokół zera.

Duże spadki indeksów spółek w WIG20

W indeksie WIG 20 mocny spadek zaliczył między innymi PKO BP - akcje spadły o ponad 2 procent, tracił też m.in JSW, ponadto mocno taniały akcje Alior Banku.

− Duże negatywne emocje budziły spółki CCC i LPP, widać, że inwestorom nie spodobały się opublikowane wstępne wyniki tych spółek – mówi Marcin Kiepas.

I tradycyjnie - spójrzmy jeszcze na złotego - złoty w czwartek pozostał stabilny w stosunku do euro, lekko tracąc do dolara.

Jak opisuje analityk, do południa złoty tracił na wartości wraz z pogarszającymi się nastrojami na rynkach globalnych, ale nastrojone zmieniły się po południu.

− Złoty zaczął odrabiać straty i ostatecznie skończył dzień bez wielkich strat do euro, natomiast zyskał do dolara – mówi Kiepas.

A dziś dolar kosztuje 3 złote i 72 grosze, euro 4 złote 29 groszy, a frank szwajcarski 3 złote i 80 groszy.

Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak