more_horiz
Gospodarka

Podpisano umowę na koncepcję programową dla A2 Biała Podlaska - Terespol

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 11:26
Podpisano umowę na wykonanie koncepcji programowej dla autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią w Terespolu. Oznacza to, że obecnie wszystkie odcinki autostrady A2 na wschód od Warszawy są już w realizacji lub w przygotowaniu. Cała autostrada A2 powinna być gotowa w 2024 r.
Audio
  • Autostrada A 2 będzie jedną z najważniejszych dróg w Polsce - mówi wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz/Informacyjna Agencja Radiowa
Autostrada A2
Autostrada A2Foto: Wikimedia Commons, pl:user:Jamal 2

- Podpisana dziś umowa jest kolejnym dowodem na konsekwentną realizację przez rząd Prawa i Sprawiedliwości obietnicy budowy spójnego systemu nowoczesnych połączeń drogowych. Udostępnienie kierowcom całej autostrady A2 nie jest już nierealnym wymysłem, ale kwestią kilku najbliższych lat - powiedział wiceminister Marek Chodkiewicz.

Wykonawcą umowy o wartości 5,7 mln zł jest firma Multiconsult Polska. Dokumentacja, zawierająca m.in. uszczegółowienia techniczne wskazane w decyzji środowiskowej oraz wyniki badań geologicznych, powinna zostać opracowana w ciągu 11 miesięcy.

Autostrada A2 pomiędzy Białą Podlaską a Terespolem o długości 32 km będzie przebiegać na północ od obecnej drogi krajowej nr 2. Droga będzie posiadała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Powstanie też jeden węzeł drogowy Dobryń.

Ogłoszenie przetargu na realizację tego odcinka A2 w systemie "projektuj i buduj" jest planowane w 2020 r. pod warunkiem zapewnienia środków z Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywa do 2025 r.), a jego zakończenie w 2024 r. Całkowity koszt realizacji inwestycji jest szacowany na blisko 1,5 mld zł.

Obecnie w realizacji znajdują się dwa odcinki autostrady A2 na wschód od Warszawy, od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego, o łącznej długości 14,8 km. Obydwa fragmenty powinny zostać oddane do użytku w 2020 r. Po dzisiejszym podpisaniu umowy prace przygotowawcze toczą się dla 133 km tej drogi na wschód od Mińska Maz. Cała autostrada A2 powinna być gotowa w 2024 r.

komunikat MI, NRG, IAR, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rewolucja na A2. Droga będzie szersza

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 12:40
Autostrada A2 z Warszawy do Łodzi zostanie poszerzona. Rozbudowę trasy o dodatkowe pasy ruchu zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że decyzja ta była oczekiwana przez kierowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z bankructwami podwykonawców? Będzie comiesięczna waloryzacja kontraktów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 21:01
Jest decyzja w sprawie kłopotów wykonawców i podwykonawców, narzekających na rosnące koszty przy realizacji kontraktów drogowych i kolejowych, które doprowadzają do bankructw wielu z nich. Resort infrastruktury zapowiada comiesięczną waloryzację nowych kontraktów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W II połowie roku koniec realizacji autostrady A1 Pyrzowice-Częstochowa

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 17:17
Realizacja czterech budowanych fragmentów autostrady A1 Pyrzowice-Częstochowa jest na finiszu i dobiegnie końca w II poł. 2019 r. - wynika z informacji GDDKiA. Stan realizacji opóźnionej obwodnicy Częstochowy wynosił jednak na koniec 2018 r. 49 proc.
rozwiń zwiń