X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Terminal kolejowy PKN Orlen na niższe emisje spalin niż dopuszczalne przez unijne przepisy

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 15:24
Terminal kolejowy PKN Orlen w głównym zakładzie produkcyjnym tej spółki w Płocku (Mazowieckie) uzyskał 100-krotnie niższe parametry emisji niż dopuszczalne przez unijną dyrektywę normy, a to dzięki instalacjom VRU, hermetycznego nalewu produktów, w tym paliw.
Zakład produkcyjny PKN Orlen.
Zakład produkcyjny PKN Orlen.Foto: materiały prasowe PKN Orlen

Hermetyzacja na terminalu kolejowym płockiego koncernu to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, gwarantujących oczyszczenie oparów – poinformowała spółka.

Według PKN Orlen, wyniki przeprowadzanych cyklicznie pomiarów wykazują, że na obu instalacjach VRU -zmodernizowanej w 2017 r. i wybudowanej oraz oddanej do użytku w 2018 r. nowej instalacji odzysku oparów, która zastąpiła wysłużoną ponad 20-letnią jednostkę, „nastąpiła ponad 99-proc. redukcja stężenia benzenu i NMLZO (niemetanowych lotnych związków organicznych - PAP)”.

Jak wyjaśnia kierownik terminala kolejowego PKN Orlen w Płocku Tomasz Richert, podczas napełniania cysterny np. benzyną, produkt wypycha z niej mieszaninę powietrza i oparów węglowodorów, natomiast dzięki zastosowaniu hermetyzacji, w trakcie nalewu opary nie wydostają się do atmosfery, tylko rurociągiem oparowym kierowane są do zbiornika buforowego.

- Następnie opary przechodzą przez dwustopniowy system oczyszczania: w pierwszym etapie +wędrują+ przez kolumnę absorpcyjną oraz membrany, natomiast w drugim stopniu doczyszczania wykorzystujemy kolumny z węglem aktywnym. Skroplone węglowodory pozyskane na instalacjach VRU są zawracane do zbiorników z cieczą cyrkulacyjną – mówi Richert, cytowany w informacji płockiego koncernu.

Podkreśla przy tym, iż obie instalacje VRU „są redundantne, co oznacza, że w każdej chwili można przekierować opary z jednej instalacji na drugą, bez konieczności wstrzymania pełnienia cystern na stacji”.

- Wykorzystując zbiorniki buforowe, gromadzone są opary powstające podczas napełniania cystern i przekierowuje się je na czynną instalację VRU. Jest to szczególnie przydatne podczas przestojów serwisowych, przeglądów okresowych lub w przypadku awarii jednostki VRU bez wpływu na efektywność terminala – tłumaczy kierownik terminala kolejowego płockiego koncernu.

PKN Orlen informuje, iż obie instalacje VRU mają wskaźnik poziomu węglowodorów, który steruje ich pracą, przyspieszając lub spowalniając ją dla uzyskania żądanych parametrów; cyklicznie prowadzone są również pomiary emisji przez wyspecjalizowaną spółkę zależną koncernu Orlen Eko i kontrolne Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska.

Jak zapewnia PKN Orlen, decyzja o modernizacji instalacji i budowie nowej instalacji VRU „wynikała przede wszystkim z troski o środowisko i jakość powietrza w Płocku”.

- Drugim elementem było spełnienie w jak najlepszy sposób wymagań, wynikających z Konkluzji BAT BREF, dotyczących norm emisji zanieczyszczeń do środowiska, które weszły w życie 28 października 2018 r. Zgodnie z Decyzją Wykonawczą Komisji i dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie emisji przemysłowych, dopuszczalne stężenie gazów odlotowych z instalacji wynosi 0,9999 mg/Nm3 dla benzenu i 10 g/m3 dla NMLZO. Po modernizacji, w Orlenie mamy stukrotnie niższe parametry emisji niż dopuszczalne przez dyrektywę – podkreśla płocki koncern.

Jak przypomina PKN Orlen, na terminalu kolejowym spółki cysterny kolejowe napełniane są m.in. paliwami: olej napędowy, benzyna, paliwo lotnicze Jet A1 i frakcjami benzynowymi, a także paraksylenem i benzenem – „to 90 proc. wolumenu wyekspediowanego koleją z Płocka".

- W 2018 r. napełniliśmy ponad 72 tys. cystern kolejowych – podał PKN Orlen, informując o pracy swego terminala kolejowego. Jak wyjaśnił, średnio cysterny posiadają pojemność do 80 tys. litrów, w zależności od produktu i jego gęstości.

Zakład produkcyjny PKN Orlen w Płocku jest największym kompleksem rafineryjno-petrochemicznym w Polsce, a sama spółka jest jednym z największych podmiotów tej branży w Europie.

PAP, kw  

Zobacz więcej na temat: PKN Orlen terminal paliwa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PKN Orlen dywersyfikuje źródła dostaw ropy. Zmniejsza udział Rosji

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 17:00
PKN Orlen prowadzi rozmowy ws. dalszej dywersyfikacji kierunków dostaw ropy naftowej - poinformowali w czwartek przedstawiciele zarządu spółki. Podkreślali, że obecnie udział ropy rosyjskiej w imporcie wynosi 70 proc., podczas gdy w 2013 r. było to 100 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen otwiera kolejne stacje

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 11:50
Sieć stacji paliwowych należących do Polskiego Koncernu Naftowego Orlen powiększyła się na koniec trzeciego kwartału tego roku o 30 obiektów, rosnąc do 2787 punktów - poinformował płocki koncern.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKN Orlen aktualizuje strategię: stawia na integrację produkcji petrochemicznej, poszukiwania ropy i na energetykę niskoemisyjną

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 09:40
- Rada nadzorcza PKN Orlen przyjęła w czwartek aktualizację strategii koncernu na lata 2019-22. Zakłada ona m.in. rozwój i zwiększenie produkcji petrochemicznej, dalszą integrację aktywów rafineryjnych, zaangażowanie w energetykę niskoemisyjną i zrównoważony rozwój obszaru poszukiwań i wydobycia.
rozwiń zwiń