X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program Energia Plus. Model prosumencki to wygoda i oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 08:01
Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony program Energia Plus. Ma wspierać rodziny, firmy i samorządy. Ma być oparty na modelu prosumenckim, czyli konsument ma jednocześnie produkować energię - przede wszystkim dla siebie, z możliwością sprzedaży części do sieci.
Audio
  • Energia Plus, czyli zachęta do zostania prosumentem (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Program Mój Prąd ma pomóc w produkcji energii elektrycznej na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych.
Program "Mój Prąd" ma pomóc w produkcji energii elektrycznej na potrzeby indywidualnych gospodarstw domowych.Foto: Pixabay

Bartłomiej Derski z portalu Wysokie Napięcie mówi, że taki model dobrze sprawdza się na przykład w Niemczech. Jak dodaje, jest to przejście do modemu zdecentralizowanego i sytuacji, w której gospodarstwo wytwarza prąd dla siebie, ale też np. dla sąsiadów.

Model prosumencki to oszczędności

Jednym z głównych założeń programu jest obniżenie stawki VAT. Wszystkie inwestycje związane z fotowoltaiką prosumencką mają być zrównane do ośmiu procent. To będzie oznaczało oszczędności - komentuje Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Ekspert podkreśla, że rozpraszając wytwarzanie energii możemy bardzo mocno obniżyć nasze rachunki za prąd. A to dzięki m.in. temu, że wytwarzanie energii z alternatywnych źródeł staje się coraz tańsze.

Impuls do rozwoju

Według wyliczeń rządu przeciętna rodzina ma w skali roku zaoszczędzić około 2,5 tysiąca złotych. Tylko w tym roku ma powstać dzięki programowi 50 tysięcy instalacji, co będzie równie mocy jednego bloku energetycznego. Zdaniem Bartłomieja Derskiego takie instalacje i tak by powstały, bo przy wysokich cenach energii to by się po prostu opłacało. Program Energia Plus, w jego ocenie, może się przyczynić do poprawy tego wyniku i tego, że w następnych latach prosumentów będzie coraz więcej.

Rząd chce też nakłonić spółki energetyczne by skróciły czas przyłączenia do sieci do maksymalnie trzydziestu dni. To ma być kolejna zachęta. Obok gospodarstw domowych i firm - z programu mają też skorzystać samorządy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jadwiga Emilewicz: Energia Plus dotyczy każdego Polaka, każdej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 14:41
Program Energia Plus zostanie uruchomiony w tym roku - zapowiedziała podczas konwencji Porozumienia wiceprezes tego ugrupowania, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dzięki nowoczesnym technologiom konsumenci mogą zacząć produkować energię na małą skalę. To ma doprowadzić długofalowo do obniżek kosztów ponoszonych przez konsumentów energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": czy program Energia Plus zmieni polską energetykę?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 10:34
Porozumienie Jarosława Gowina zaprezentowało program "Energia Plus", który ma zachęcać Polaków do zostawania prosumentami i inwestowania w produkcję energii na własny użytek. Wśród propozycji jest m.in. zrównanie wysokości podatku VAT do poziomu 8 procent dla wszystkich inwestycji związanych z fotowoltaiką prosumencką. Prosumentem będą mogły zostać też firmy i samorządy. O założeniach programu dyskutowali goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń