X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Łatwiejsze rozwiązywanie sporów dot. żywności. Nowa instytucja zaczyna działanie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 09:10
Kiedy reklamacja żywności zawiedzie, nie trzeba będzie od razu chodzić po rozstrzygnięcie do sądu. Działalność rozpoczęło pierwsze w Polsce i jedyne w Europie Centrum Polubownego Rozwiązywania Sporów dotyczących Żywności.
Audio
  • Spór dot. żywności rozwiązać będzie łatwiej (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności mówi, że jest to instytucja, która wspiera konsumentów i producentów w polubownym rozwiązywaniu sporu dotyczących żywności. Co ważne, skorzystanie z pomocy Centrum jest bezpłatne, a skargę można złożyć nawet nie wychodząc z domu. Wystarczy wejść na stronę Centrum, wypełnić odpowiednie formularze w Internecie i je wysłać.

Sporów może być dużo, bo żywność jest najbardziej powszechnie konsumowanym dobrem - dodaje Andrzej Gantner. Podkreśla, że do Centrum można zgłaszać też zastrzeżenia dotyczące rozmaitych promocji i konkursów.

Nie tylko sąd

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od dwóch lat, czyli od wejścia w życie ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich promuje ten system, ale też nadzoruje go. ADR, czyli alternatywny sposób rozwiązywania sporów jest kluczowym elementem modelu ochrony konsumentów - mówi Dorota Karczewska, wiceprezes UOKiK.

Centrum Polubownego Rozwiązywania Sporów dotyczących Żywności jest pierwsze w Polsce i Europie, ale takie systemy w innych branżach już działają. Są na przykład Rzecznicy: Praw Pasażera Kolei, Praw Pasażera przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego czy Rzecznik  Finansowy. Te podmioty usytuowane są przy instytucjach publicznych lub stowarzyszeniach branżowych.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: Aleksandra Tycner żywność
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mięsożerni. Polacy nie stronią od mięsa mimo ostrzeżeń dietetyków

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 13:10
Pomimo zaleceń lekarskich i Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących ograniczenia spożycia mięsa, Polacy spożywają go coraz więcej, choć zmieniają się preferencje, jeśli chodzi o rodzaje kupowanego mięsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywnościowe mody. Czy warto im ulegać?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 14:20
Na rynku wybór żywności jest ogromny, ale co jakiś czas pojawiają się mody na niektóre zagraniczne produkty, które są reklamowane jako lepsze, smaczniejsze czy bardziej wartościowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK przyjrzał się dodatkom do żywności. Wyniki mogą niepokoić, ale producenci odbijają piłeczkę

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 13:13
W Polsce w użyciu jest ponad 330 dodatków do żywności. Niewiele jest produktów, do których ich się nie dodaje. Kontrolą dodatków do żywności zajęła się niedawno Najwyższa Izba Kontroli. Jej wyniki sprawdziła Aleksandra Tycner.
rozwiń zwiń