X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PKP PLK: podwykonawcom Astaldi wypłacono 107 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 18:35
Do połowy stycznia PKP PLK wypłaciła podwykonawcom Astaldi około 107 mln zł - poinformował PAP prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. Jak dodał, analizowane są kolejne roszczenia na łączą kwotę kilkudziesięciu milionów zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Jak przypomniał Merchel, "zostaliśmy z setkami podwykonawców, którzy nie mieli płatności przez Astaldi".

- Nie płacono już od kwietnia, czerwca 2018 roku, opóźnienia były wielomiesięczne, a podwykonawcy nie zwracali uwagi, że Astaldi im nie płaci. Po rozwiązaniu umowy z Astaldi uaktywnił się także rynek podwykonawców - podał prezes PKP PLK.

- W zdecydowanej większości były to żądania słuszne, dlatego podjęliśmy działania już od pierwszych dni po zejściu Astaldi z budowy" - powiedział Merchel. "Przez pierwsze dwa miesiące, od początku października do początku grudnia wypłaciliśmy ok. 60 mln zł - podał prezes PKP PLK.

Po spotkaniu z podwykonawcami w Pruszkowie (6 grudnia 2018 roku - PAP) zostały poczynione odpowiednie ustalenia i rozpoczęliśmy mediacje już po tygodniu" przy wsparciu Prokuratorii Generalnej - przypomniał Merchel. - Już w tej chwili przekroczyliśmy 100 mln, mamy w tej chwili 107 mln wypłaconych roszczeń - powiedział Merchel.

Do rozliczenia kilkadziesiąt milionów 

Jak dodał, do rozliczenia zostało kilkadziesiąt milionów, które są analizowane i podlegają dalszym mediacjom.

- To są roszczenia m.in. za 5 tys. czy 15 tys. zł, ale ze wszystkimi musimy się zmierzyć. Proces będzie trwał, nie zakończy się w ciągu tygodnia czy miesiąca. Dysponujemy pieniędzmi publicznymi, dlatego musimy bardzo dokładnie analizować wszelkie roszczenia - powiedział prezes PKP PLK.

- Gdy poddostawca wykonał usługę, dostarczył towar i jest dokumentacja potwierdzająca usługę, to na pewno będzie miał zapłacone. Do 50 tys. zł nie było obowiązku zgłaszania podwykonawców i to powodowało, że umów było bardzo dużo - przypomniał Merchel.

Szacowane łączne zobowiązania wobec podwykonawców Astaldi to około 180 mln zł

Włoska firma Astaldi pod koniec września przysłała do PKP PLK informację, że umowy dotyczące modernizacji linii Dęblin - Lublin oraz linii Poznań - Leszno wygasły. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wezwały włoską firmę 2 października do podjęcia prac na kontraktach, tj. linii kolejowej nr 7 na odcinku Dęblin - Lublin oraz linii Poznań - Wrocław. W związku z tym, że włoska firma nie podjęła prac na obu liniach, PLK 5 października złożyły oświadczenia o odstąpieniu od obu umów z winy konsorcjantów. 

 PAP, kw 

Zobacz więcej na temat: PKP infrastruktura budownictwo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PKP PLK ma plan awaryjny, jeśli Astaldi nie wróci na budowę

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 16:25
Jeśli firma Astaldi nie wróci do realizacji kontraktów na liniach kolejowych Lublin – Warszawa i Poznań – Wrocław, mamy przygotowane warianty działania – powiedział członek zarządu PKP PLK Arnold Bresch. Jak dodał, w piątek mija wyznaczony firmie czas wznowienia prac.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Min. Adamczyk: podwykonawcy Astaldi dostaną pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 18:30
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zadeklarował, że Polskie Koleje Państwowe wypłacą wszystkie należne pieniądze podwykonawcom modernizacji linii Warszawa-Lublin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKP PLK podtrzymuje plan realizacji inwestycji za 10 mld zł w 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:30
PKP Polskie Linie Kolejowe podtrzymują tegoroczny plan zakładający realizacje inwestycji kolejowych o wartości około 10 mln zł - poinformował w środę na konferencji wiceprezes PKP PLK Arnold Arnold Bresch.
rozwiń zwiń