X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Branża spirytusowa narzeka na zbyt dużą akcyzę. Hamuje eksport

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 15:22
Przemysł spirytusowy wymaga rozsądnej polityki akcyzowej – Warsaw Enterprice Institut zwraca uwagę, że podatek akcyzowy nakładany na wszystkie napoje alkoholowe w Polsce mocno przekracza unijne minimum.
Audio
  • Polska wódka jest obłożona zbyt dużą i niesprawiedliwą akcyzą, hamującą eksport, uważa Witold Włodarczyk, prezesem Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Branża spirytusowa narzeka na zbyt dużą akcyzę. Hamuje eksport.
Branża spirytusowa narzeka na zbyt dużą akcyzę. Hamuje eksport.Foto: pixabay

Szczególnie restrykcyjnie traktowane są wyroby spirytusowe.

Polska wódka ma dobrą markę za granicą

Witold Włodarczyk, prezesem Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego podkreśla, że polski przemysł spirytusowy jest postrzegany na świecie jako typowo narodowa gałąź gospodarki, w dodatku dobrze jest tam oceniana.

− Polska znana jest za granicą z dobrej jakości wódki, mówi gość radiowej Jedynki.

Polski przemysł spirytusowy powinien zwiększyć eksport

Jak jednak dodaje, produkt ten wciąż wymaga promocji, gdyż polski rynek jest nasycony, i stąd tak duża potrzeba eksportu.

Akcyza na wódkę za wysoka i niesprawiedliwa

− Aby jednak go zwiększać, to trzeba mieć środki na promocje i reklamę, a tym wydatkom mogą sprostać silne i bogate firmy. Tymczasem akcyza jest zbyt wysoka i przede wszystkim nie jest sprawiedliwie nałożona w relacji do innych wyrobów alkoholowych, jak np. do piwa – mówi Witold Włodarczyk.

Podwyższanie podatków na alkohol wzmacnia szarą strefę

Jak przypomina, podwyżka akcyzy na wyroby spirytusowe w 2014 r. udowodniła, że takie działania są kontrproduktywne, gdyż spadek sprzedaży był tak wysoki, że wpływy budżetowe z akcyzy zmniejszyły się w minionym okresie.

− Ponadto, wszelkie podnoszenie podatków, szczególnie akcyzy na wyroby alkoholowe powoduje, natychmiastowy rozwój szarej strefy, czarnego rynku i przestępczości gospodarczej – mówi gość radiowej Jedynki.

Szkocka whisky i francuski koniak w 90 proc. idzie na eksport

Jak dodaje, trzeba pamiętać oczywiście o szkodliwości spożywania alkoholu, i tu jego cena ma znaczenie, ale przykład podejścia Francji czy Szkocji może świadczyć o tym, że alkohol stanowi o wielkości eksportu w tych krajach.

Przypomina, że i szkocka whisky i francuski koniak są w 90 procentach eksportowane.

Polska eksportuje tylko 18 proc. wyprodukowanej wódki

− Tymczasem w przypadku wódki, nasz eksport wynosi tylko 18 procent produkcji – podkreśla prezes ZPPPS.

− To zdecydowanie za mało, zważywszy, że jesteśmy największym producentem wódki w Unii Europejskiej. I gdy wpływy z eksportu alkoholu w krajach Unii wynoszą ponad 10 mld euro, to nasz udział zamyka się w wielkości …176 mln euro – mówi Witold Włodarczyk.

Aleksandra Tycner, jk  

Zobacz więcej na temat: alkohol akcyza firma podatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Browary w Polsce odprowadzają do budżetu ok. 10 mld zł rocznie

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 17:00
Branża piwowarska w Polsce kojarzy się oczywiście z piwem, ale to także znaczący płatnik do budżetu i duży pracodawca zatrudniający ponad 200 tysięcy osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Branża spirytusowa chce równości

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 17:20
Branża spirytusowa oczekuje zrównania akcyzy dla wszystkich gatunków alkoholi - powiedział podczas V Kongresu Branży Spirytusowej przewodniczący rady głównej Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Andrzej Szumowski.
rozwiń zwiń