more_horiz
Gospodarka

Modernizacja kolejowej linii średnicowej. Na pierwszy ogień pójdzie stacja Warszawa Zachodnia

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 11:05
 Modernizacja warszawskiej linii średnicowej rozpocznie się od przebudowy stacji Warszawa Zachodnia. Przetarg na prace budowlane zostanie ogłoszony do połowy tego roku - poinformował prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Kolejowa linia średnicowa biegnie pod ziemią przez centrum Warszawy w linii wschód - zachód.

Główna arteria kolejowa do modernizacji

- Najpierw będziemy modernizować stację Warszawa Zachodnia, gdzie jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na realizacje robót. Założenie jest takie, że przetarg ogłosimy do końca pierwszego półrocza, w drugim kwartale – powiedział Ireneusz Merchel.

W ramach przebudowy Warszawy Zachodniej powstanie tunel pod torami kolejowymi, którym będzie przebiegała trasa tramwajowa. W efekcie przebudowy w obrębie stacji kolejowej powstanie nowoczesny węzeł przesiadkowy. Przebudowane zostaną wszystkie perony, a pod dworcem powstanie tunel pod budowę linii tramwajowej. Przebudowa Warszawy Zachodniej ma się zakończyć w 2022.

Prezes zapewnił, że przed wyborem ostatecznego harmonogramu prac PKP PLK przeprowadzą też konsultacje z władzami miasta, z warszawskimi tramwajami i metrem, aby nie sparaliżować ruchu w stolicy.

Do przebudowy m.in. Dworzec Centralny

Merchel powiedział, że w drugiej kolejności na Średnicy będzie modernizowana Warszawa Wschodnia, następnie stacja Powiśle, Warszawa Śródmieście i Warszawa Centralna.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, md

Zobacz więcej na temat: kolej infrastruktura Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inwestycyjne przyspieszenie na kolei. Pendolino wreszcie z Internetem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 10:20
Przyszłoroczne inwestycje na kolei to remonty kilku dużych linii, inwestycje w tabor i nowe połączenia. Spółka PKP Intercity zapowiedziała, że w przyszłym roku starsze wagony będą stopniowo wymieniane na nowsze. W ramach Krajowego Programu Kolejowego przewoźnik zmodernizuje tabor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKP Intercity gotowe na ferie zimowe. Więcej miejsc w pociągach, częstsze kursy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 12:24
PKP Intercity zachęcają do wyjazdów na zimowy wypoczynek. Oferują dodatkowe połączenia i wzmocnione składy. W poniedziałek rozpoczyna się pierwsza tura ferii, a ostatnia kończy się 24 lutego.
rozwiń zwiń