more_horiz
Gospodarka

Modernizacja lotniska w Radomiu. Prace ruszą na wiosnę, wkrótce podpisanie pierwszej umowy

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 12:08
W najbliższych dniach ma zostać podpisana pierwsza umowa, dotycząca rozbudowy lotniska w Radomiu. Prace modernizacyjne pełną parą mają ruszyć na wiosnę. Od początku roku, w związku z planowaną przebudową, lotnisko jest zamknięte dla samolotów.
Lotnisko w Radomiu
Lotnisko w RadomiuFoto: PAP/Jacek Turczyk

Piotr Rudzki z biura prasowego Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", które zarządza lotniskiem w Radomiu, powiedział portalowi PolskieRadio24.pl, że umowa, która ma zostać zawarta w najbliższym czasie, nie będzie jeszcze dotyczyła przebudowy terminala, ale budowy tzw. budynków kubaturowych. Chodzi m.in. o pomieszczenia dla Straży Granicznej, Służby Celnej oraz dla administracji lotniska.

Przebudowa ruszy wiosną

Piotr Rudzki dodał, że dwa kolejne przetargi, jak to ujął, są w "fazie finalnej i na ostatniej prostej", choć wykonawców jeszcze nie wybrano. Jeśli chodzi natomiast o przetarg dotyczący przebudowy pasa startowego, to okres składania ofert został przedłużony do 25 stycznia.

Kiedy zatem na lotnisko wjadą maszyny i zacznie się właściwa przebudowa? Piotr Rudzki powiedział, że stanie się to w ciągu najbliższych miesięcy.

- Tak jak informowaliśmy wcześniej, planujemy zacząć prace budowlane wraz z początkiem sezonu wiosennego, czyli w okolicach kwietnia - podkreślił.

Wsparcie dla Okęcia

Lotnisko w Radomiu będzie rozbudowane, by - do czasu powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego (2027 rok) - wspierać stołeczne Lotnisko Chopina, którego przepustowość powoli się wyczerpuje. Do Radomia mają się przenieść m.in. niektóre tanie linie. Plan modernizacji zakłada budowę nowych budynków administracyjnych i terminala, zbudowanie dróg kołowania oraz płyty postojowej, a także wydłużenie pasa startowego. Dodatkowo, na lotnisku Radom-Sadków ma zostać zainstalowany system ILS, pomagający pilotom w lądowaniu.

Przebudowa jest podzielona na kilka etapów. Po pierwszym lotnisko ma obsługiwać 3 milionów pasażerów rocznie, po drugim - nawet 9-10 milionów.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radomskie lotnisko członkiem organizacji turystycznej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 09:30
Radomskie lotnisko dołączyło do Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Wspólnym celem partnerów biznesowych jest marketing i promocja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modlin i Radom – lotniska z przyszłością

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 11:49
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze podpisało list intencyjny z prezydentem Radomia w sprawie ewentualnego przejęcia lotniska w tym mieście. Jaką rolą takie porty lotnicze, jak Radom czy Modlin, mogą odgrywać w przyszłości, kiedy powstanie Centralny Port Komunikacyjny? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Marcel Klinowski, prezes Fundacji Projektów Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finalizacja sprzedaży lotniska w Radomiu w ciągu miesiąca

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 18:17
W ciągu miesiąca, jeśli nie będzie sądowych odwołań, może dojść do sprzedaży Portu Lotniczego w Radomiu, którego upadłość sąd ogłosił w piątek - poinformował w poniedziałek rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza. Nabywcą lotniska będzie Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze.
rozwiń zwiń