Wśród dłużników są i seniorzy, ale problemów ze spłatą zobowiązań zazwyczaj nie mają

2019-01-21, 12:50

Wśród dłużników są i seniorzy, ale problemów ze spłatą zobowiązań zazwyczaj nie mają
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Na koniec 2018 r. kredyt i pożyczkę posiadało prawie 15,5 mln Polaków. W tej grupie znajduje się niespełna 3 mln osób w wieku powyżej 65 lat. Według danych Biura Informacji Kredytowej współczesny senior posiada wszystkie rodzaje bankowych produktów kredytowych oraz długi zaciągane w firmach pożyczkowych.  

Posłuchaj

Senior bywa zadłużony, ale kredyty spłaca na czas (Tomasz Matusiak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Blisko 70% wartości zobowiązań seniorów zaciągniętych w bankach to kredyty konsumpcyjne, czyli gotówkowe i ratalne - mówi prof. Waldemar Rogowski główny analityk Biura Informacji Kredytowej. Seniorzy mają w sumie do spłaty ok 30 mld 570 mln zł, co stanowi około 5 procent zadłużenia wszystkich Polaków. W sumie osoby starsze posiadają 4 mln 250 tys kredytów. Większość dłużników wśród seniorów, bo 58-59 procent, stanowią kobiety.

Senior to dobry kredytobiorca

Marzena Rudnicka z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej wskazuje, że wielu seniorów ma problemy ze zbyt niską emeryturą, przez co osoby starsze zaciągają kredyty na przykład na kupno leków czy opłacenie rachunków za mieszkanie czy prąd. Z drugiej strony, jak dodaje Marzena Rudnicka, seniorzy są bardzo dobrymi klientami i często biorą  kredyty na wspieranie bliskich, szczególnie wnuków.

- Są lojalnymi, wdzięcznymi klientami. Spłacalność kredytów wsród osób starszych wygląda bardzo dobrze. Ponadto 70 procent seniorów ubezpiecza się. Zanim senior zaciągnie kredyt, to długo zastanawia się nad tym, gdzie go zaciągnąć, podchodzi do tego bardzo rozważnie - podkreśla.

Wsparcie dla wnuków

Dziadkowie często zaciągają pożyczki na prośbę dzieci czy wnuków, szczególnie, gdy ci nie mają wystarczającej zdolności kredytowej. Banki z kolei chętnie kredytów udzielają, bo emeryci uchodzą za  solidnych i pewnych klientów regularnie spłacających swoje zobowiązania.

Jednak największy kredyt z jakim zmagają się w ostatnich latach seniorzy, to kredyt zaufania. Chodzi o oszustów podających się często za wnuczka czy policjanta i wyłudzających pieniądze od starszych osób.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Polecane

Wróć do strony głównej